خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کمبود افراد متخصص، از چالش‌های عمدۀ‌ توسعه در سکتور تکنالوژی می باشد"

"کمبود افراد متخصص، از چالش‌های عمدۀ‌ توسعه در سکتور تکنالوژی می باشد"

Jun 27, 2019 - 17:14

کابل (پژواک، ۶ سرطان ۹۸): سرپرست مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که کمبود افراد متخصص تکنالوژی در نهادها، از چالش‌های عمدۀ‌ توسعه این سکتور می باشد.

محمد فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی که امروز در مراسم افتتاحیه نخستین لابراتوار تحقیقاتی تکنالوژی معلوماتی در انستیتيوت تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی سخنرانی می کرد، گفت خوشحال است که یک قدم مثبت در راستای رشد سکتور مخابراتی و رشد (IT) برداشته شده است.

وی افزود که ایجاد چنین مراکز و فراهم‌ کردن زمینه‌ کار عملی برای محصلان در رشد سطح حرفه‌یی و فنی آنان خیلی موثر است.

او علاوه کرد که بعد از این، محصلان این انستیتيوت با استفاده از این مرکز که از سوى شرکت مخابراتی ام تی ان ايجاد شده، به پژوهش و تحقیق می‌ پردازند و در کنار آنچه را که در صنف‌ها به‌گونه‌ نظری آموزش می بیند، در این لابراتوار به گونۀ عملی آن را فرا گیرند.

موصوف گفت که رشد آی تی(IT)  در بهبود اقتصاد، تامین امنیت و رشد منابع بشری بسیار مهم است و آنان در تلاش ارتقای کیفی خدمات مخابراتی در سکتور مخابرات هستند و شرکت های مخابراتی را برای ارایه خدمات بهتر تشویق میکنند.

سرپرست وزارت مخابرات، از دیگر شرکت ‌های خصوصی خواست که در این بخش سرمایه ‌گذاری کنند؛ تا دیگر هیچ فارغ التحصیل این رشته به دلیل نبود تجربه کاری، بیکار بماند.

عباد رضا مسئول شرکت مخابراتی ام تی ان در افغانستان نیز در این مورد گفت: "ما برای محصلان که می ‌خواهند پژوهش انجام دهند، این فرصت را فراهم کرده ایم و تلاش می ‌کنیم که فرصت کار عملی و کارآموزی را به آنان نیز فراهم کنیم."

وى افزود: "از همین خاطر این مرکز را در انستیتوت مخابراتی و تکنالوژی معلوماتی ایجاد کردیم و برای رشد جوانان در این بخش، هر گونه همکاری لازم را خواهیم کرد."

به گفتۀ موصوف، این لابراتوار هشتاد هزار دالر هزینه برداشته است.

شفیع شریفی رئیس انستیتوت تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی گفت که افغانستان از نظر تخلیق علم در پایان ترین سطح علمی در جهان قرار دارد و با افتتاح این مرکز، تا اندازه ای مشکلات محصلین رفع شود.

او گفت که کمک و همکاری شرکت ام تی ان؛ شامل سه بخش می شود که بخش اول شامل ایجاد لابراتوار تکنالوژی و بخش دوم؛ شامل MOU در بخش پذیرش محصلان در انترشیپ سه ماهه است که محصلان بعد از فراغت از تجربه کافی برخوردار میشوند و بخش سوم آن، شامل آن تجهیزاتى میشود که شرکت MTN  بعد از خریداری برای خویش، در اختیار این انستیتيوت قرار می دهد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement