خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در پیوند به انتصاب کمیشنران جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر

در پیوند به انتصاب کمیشنران جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر

Jul 19, 2019 - 14:40

​  کابل افغانستان:  28 سرطان 1398 مطابق به 19 جولای 2019

 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک نهاد ملی حقوق بشر است که بر اساس اصول پاریس که به استقلالیت این نهاد ملی تاکید دارد و مطابق ماده 58 قانون اساسی بمنظور نظارت بر رعایت حقوق بشر در افغانستان و بهبود و حمایت از آن تشکیل یافته است. انتصاب رئیس و کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر از طرف حکومت بدون مشوره جامعه مدنی و در نظر نگرفتن اصول پاریس باعث نگرانی مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی شده است. 

انتصاب سیاسی کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر توسط حکومت خلاف اصول پاریس، وابسته سازی هرچه بیشتر یک کمیسیون مستقل به ارگ و تشکیل یک شرکت سهامی از گروه های سیاسی قدرتمند و باج خواه در این نهاد ملی می باشد. این نهاد مستقل باید دادخواه متضررین حقوق بشر باشد. ولی این نگرانی احساس می شود که کمیسیون به پایگاهی برای ناقضین حقوق بشر تبدیل شده و بیشتر از پیش امنیتی و سیاسی گردد. همچنین این نگرانی وجود دارد که دغدغه های حقوق بشری که باید کار اصلی کمیسیون باشد به اهداف ثانوی تبدیل شود. کمیسیون مستقل حقوق بشر که قبلا نیز متهم به محافظه کاریهای فراوان بوده است - به صورت نمونه نتوانست گزارش ترسیم منازعه (لیست ناقضین حقوق بشر) که یک سند ملی حقوق بشری بود را نشر نماید – حالا بیش از پیش محافظه کار تر خواهد شد و روز به روز از وظیفه اصلی اش فاصله خواهد گرفت. در بین کمیشنران جدید افرادی شامل هستند که قبلا در ادارات امنیتی و نظامی نیز کار کرده اند که خلاف اصول پاریس و معیارهای بین المللی حقوق بشری می باشد. این نگرانی وجود دارد که این کمیسیون یکی از اهرمهای حاکمیت برای داد و ستد های سیاسی در آینده شود. 
گروه کاری مشترک نهاد های جامعه مدنی که متعهد به ارزشهای حقوق بشری و طرفدار استقلالیت کمیسیون مستقل حقوق بشر می باشد اقدام رئیس جمهور در معرفی کمیشنران جدید را یک انتخاب سیاسی- امنیتی دانسته و از استقلالیت کمیسیون در آینده شدیدا نگران است.

گروه کاری مشترک جامعه مدنی مطابق فرمان رئیس جمهور در پیوند به لیست ابتدایی کاندیدان با نظارت نهاد های ملی و بین المللی درمدت سه ماه، بعد از سپری نمودن سه دوره مصاحبه، حدود هشتاد و دو نفر را شارت لیست و تسلیم کمیته گزینش (کمیته متشکل از مقام های عالی حکومتی) نمود. کمیته گزینش که متشکل از قاضی القضات، لوی سارنوال، وزیر عدلیه، وزیر امور زنان، رئیس کمیسون مستقل نظارت بر قانون اساسی بودند با گرفتن مصاحبه از لیست ارایه شده توسط جامعه مدنی، بیست و هفت نفر را به رئیس جمهور معرفی کردند. متاسفانه که آن لیست توسط رئیس جمهور رد گردید و لیست دیگر بدون در نظر داشت اصولنامه پاریس و خلاف فرمان خود رئیس جمهور تهیه و کمیشنران جدید انتصاب شدند. 

حکومت وحدت ملی با انتصابات اینچنینی استقلالیت یک نهاد ملی را خدشه دار نموده و اکثر کمیسیون های مستقل مانند کمیسیون نظارت از قانون اساسی و کمیسیون اصلاحات اداری را نیز تحت نفوذ خویش در آورده و استقلالیت کمیسیون ها را زیر سوال آورده است. این عملکرد حکومت نهادینه شدن نهادهای مستقل را آسیب رسانیده و باعث بی اعتمادی شهروندان به چنین نهادهای ملی می گردد. از طرفی حکومت وحدت ملی به خاطر منافع سیاسی اش هر روز اداره و وزارت خانه جدید ایجاد می کند که به جز از هدر رفتن سرمایه ملی نتیجه ای دیگری ندارد. 

گروه کاری مشترک جامعه مدنی اقدام حکومت در انتصاب کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر را خلاف قانون اساسی، اصولنامه پاریس ومعیارهای بین المللی می داند. گروه کاری نهادهای جامعه مدنی از حکومت وحدت ملی تقاضا دارد که در تمامی اجرائات خویش، قانون اساسی و قوانین بین المللی و سایر قوانین نافذه را رعایت نماید تا بیشتر از این فاصله بین 
مردم و حکومت ایجاد نگردد. 

به امید تحقق صلح و آزادی

جهت معلومات بیشتر به این شماره ها میتوانید به تماس شوید:

عبدالله احمدی 0700294693 - خلیل روفی 0799282996 - اکرام افضلی 0700266645 - رحیم جامی 0700177740

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement