خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از جملۀ هر پنج نفر، سه تن پولیس را به گرفتن رشوه متهم میکنند

از جملۀ هر پنج نفر، سه تن پولیس را به گرفتن رشوه متهم میکنند

Oct 08, 2019 - 13:30

کابل (پژواک، ۱۶ میزان ۹۸): بر اساس یک نظرسنجی از طریق صفحۀ فيسبوک آژانس خبری پژواک؛ ۶۲ درصد مردم پولیس را به گرفتن رشوه و فساد مالی متهم کرده؛ اما ۲۵ درصد شان، از پولیس حمایت نموده اند.

۱۳ درصد مردم، تبصره های خلاف موضوع را بیان کرده اند.

آژانس خبری پژواک دو روز قبل (به تاریخ ۱۴ ماه میزان) از طریق صفحۀ فيسبوک، از مردم پرسیده است که آیا پولیس از آنها رشوت طلب کرده است یا خیر؟

تا حوالی ساعت چهار بعد از ظهر روز گذشته (تاریخ ۱۵ ماه میزان)، ۲۸۳ تن به این سوال جواب داده و یا در مورد آن تبصره کرده اند.

از این میان ۱۴۷ تن نگاشته اند که پولیس در رشوه و فساد مالی دست دارد؛ ۶۰ تن از پولیس حمایت کرده و ۳۱ تن دیگر برخلاف موضوع تبصره کرده اند.

اتهامات بالای پولیس

عزت الله حیات نگاشته است که وی یک عریضه داشت، حوزه برایش جلب داد؛ اما قوماندان پولیس برایش گفت که آنها(پوليس) چای و نان نخورده اند و باید یک چیزی برای خوردن بیاورد.

وی افزوده است: "من برایش گفتم که در جیب من تنها ۲۰۰ افغانی است، این مقدار پول برای کرایه موتر است.  گفتند نشان بدهید! زمانیکه پول را از جیب کشیدم، آن را چور کرده و برايم هیچ پول باقی نماند. باز گفتند صبا بیا و پول با خود داشته باش که موتر را بگیری؛ پس تا خانۀ خود دو ساعت پیاده روی کردم و از همه چیز گذشتم."

حیات، حوزۀ ذکرشده را مشخص نکرده است.

همچنان انگار سهاک نگاشته است: "برادر من، زمین خریداری کرده بود، پس از سال هاى زیاد خداوند(ج) مالک زمین کرد و خانه را اعمار کرد، پولیس حوزه رفته و به زور از نزد برادرم ۱۰۰۰ دالر گرفته بود."

سهاک نیز مشخص نکرده است که کدام پولیس در کدام منطقه، از برادرش پول گرفته است.

ظاهر آشنا نیز پولیس را متهم کرده و نوشته است: "دزد هستند؛ اگر به جیب شان فایده بود، همکاری میکنند و اگر فایده نبود، در زندگی همراۀ کسی کمک نمی کنند."

عزیزالله اعتمادی نگاشته است: "عاملین اصلی ۸۰ درصد مشکلات پولیس اند، شما بروید در مقابل سفارت پاکستان نگاه کنید، هزارها مثال دیگر دارد."

این در حالیست که قبل از این نیز برخی افراد که ویزۀ پاکستان میگرفتند، به پژواک گفته بودند که گرفتن ویزه پاکستان، زمان بیشترى را در بر میگیرد؛ اما کمیشن کاران، این کار را در بدل ۱۰۰ دالر امریکایی طی یک روز انجام میدهند.

همچنان بر اساس گزارش آژانس خبری پژواک، حدود یک سال قبل وزارت امور داخله پس از شکایات مردم در مورد اخذ رشوه از سوی پولیس، برخی پولیس موظف در مقابل سفارت پاکستان از وظایف برکنار کرد.

حمایت از پولیس

به اساس نظرسنجی آژانس خبری پژواک؛ از میان هر چهار تن، یک نفر از پولیس حمایت میکند، برخی ها میگويند که پولیس رشوه نمی گیرد؛ اما یک تعداد دیگر میگویند که تمام پولیس رشوه نمی گیرند و در منسوبین پولیس، افراد خوب و بد وجود دارد.

آصف نوری در مورد پولیس نگاشته است: "در صفوف پولیس خوب و بد موجود است؛ ما بالای پولیس افتخار میکنیم، اتلان ما است؛ اگر روز باشد يا شب، اگر گرمی باشد یا خنک، اگر باران باشد يا برف و یا سیلاب ها سرازیر شده باشد، آنها ايستاد میباشند.

وی افزوده است که اگر پول نیز میخواهند، از آنها دریغ نمی کند و اگر در توانش باشد، بدون مطالبه برای شان پول میدهد.

با این حال غلام نبی شجاع میگوید: "پولیس در این بخش بسیار خوب است و دیگر اینکه پولیس رشوه نمی گیرد و نه گرفته است؛ ناحق در زبان مردم است."

وی به گونۀ مثال گفته است که یک روز در شفاخانۀ میرویس در کندهار مریض داشت، شب بود و در شهر کندهار راه را گم کرده بود، نزد پولیس مراجعه کرد و آنها بدون مطالبۀ پول به شفاخانه رساندند.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله، در خصوص اتهامات مردم در رابطه به دست داشتن پولیس در اخذ رشوه و فساد مالی میگوید که موارد اندک وجود دارد؛ اما این رقم را که ۶۲ درصد مردم از پولیس ناراضی اند، تایید نمی کند.

به گفتۀ وی؛ موجودیت مشکل فوق به سطح کلان، تاحدی بیشتر شکل تبلیغاتی در مورد پولیس دارد.

وی افزود: "ما برای حل این مشکل در چهارچوب وزارت امور داخله، ریاست امنیت ملی را ایجاد کردیم و وظیفۀ این ریاست، تعقیب و بررسی حلقات فاسد است، که تاهنوز در صفوف پولیس باقی مانده اند؛ چه کارمندان ملکی باشند و یا نظامی."

رحیمی گفت که برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلات، مردم به شکل مستند شکایت ثبت کنند؛ تا در مورد اقدامات لازم صورت گیرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement