خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در چهار روز اخیر حملات مسلحانه در کشور ۹۴ درصد کاهش یافته است

در چهار روز اخیر حملات مسلحانه در کشور ۹۴ درصد کاهش یافته است

Feb 26, 2020 - 15:19

 

کابل (پژواک، ۷ حوت ۹۸): حملات مسلحانه در چهار شبانه روز پس از آغاز «هفتۀ کاهش خشونت ها»، نسبت به زمان مشابه پیش از آغاز این هفته، ۹۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

پس از گفتگوهای صلح میان نماینده گان طالبان و ایالات متحدۀ امریکا در قطر که بیش از یک سال را در بر گرفت، حوالی ساعت ۱۲ شب شنبه هفتۀ جاری (۳حوت) «هفتۀ کاهش خشونت ها» در سطح کشور آغاز شد.

قرار است در پایان این هفته، موافقتنامۀ صلح میان طالبان و ایالات متحده امضا و پس از آن، گفتگوهای بین الافغانی صلح آغاز و در نتیجۀ آن، روی آتش بس توافق شود تا افغانستان به یک صلح دایمی برسد.   

امرالله صالح معاون اول رییس جمهور، در یک نشست با نماینده گان رسانه ها در کابل گفت که مخالفین مسلح دولت، پیش از اعلام هفتۀ کاهش خشونت، روزانه هفتاد تا هشتاد حملۀ مسلحانه مختلف را در سطح کشور انجام می دادند.

به گفته او کاهش خشونت به این مفهوم است که این حملات دست کم تا هشتاد درصد کاهش پیدا کند.

او افزود که حکومت و نیروهای خارجی مستقر درکشور، کاهش خشونت را نظارت می کنند و مسایل مربوط به آن را با دفتر سیاسی طالبان در قطر شریک می سازند.

به گفتۀ وی، قرار است پس از امضای توافقنامه صلح با طالبان، کمیتۀ مشترک حکومت افغانستان، نیروهای امریکایی و طالبان برای نظارت از تطبیق آن ایجاد شود. 

آژانس خبری پژواک، کاهش خشونت ها را نظارت می کند و دریافته است که از آغاز هفتۀ کاهش خشونت تا حوالی ساعت ١٢شب گذشته، ۱۸ حمله انجام شده؛ درحالیکه در پیش از آن در زمان مشابه به گونۀ اوسط ۳۰۰ حمله صورت می گرفت.

گزارش های پژواک نشان می دهد که در سه سال گذشته، روزانه در سطح کشور به گونۀ میانگین حدود هفتاد تن کشته و زخمی می شدند؛ اما در چهار شبانه روز اخیر، این رقم به ۴۵  تن (۱۹ کشته و ۲۶ زخمی) کاهش پیدا کرده است.  

در سه شبانه روز اخیر؛ دو حمله در ولایت بلخ، یک حمله در ولسوالی ځاځی آریوب ولایت پکتیا، حمله دیگر در ولسوالی چنارتوی ولایت ارزگان، یک حمله در ولسوالی اندخوی فاریاب، یک حمله در ولسوالی معروف کندهار، حمله دیگر در ولسوالی شاه ولی کوت کندهار، سه حمله در هلمند، یک حمله در سمنگان، منفجر کردن یک پل در مرکز میدان وردگ و سه حمله در ولایت فراه انجام شده و همچنان گزارش ها می رسانند که مخالفین مسلح دولت، ولسوال ولسوالی دره صوف بالای سمنگان را با دو محافظ او از موتر پایین نموده و با خود برده اند. همچنان در این مدت یک، یک حمله در غزنی و زابل انجام شده است.

مسئولیت هیچ کدام این حملات را کدام گروهی بر عهده نگرفته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، روز شنبه (سوم حوت) در صفحه تویتر خود نوشته بود: «بخاطرمساعد نمودن فضای مناسب برای  امضاى توافقنامه ميان امريکا وطالبان،  تنها بالاى مراکز تمام ولایات، مراکز قول اردوها، فرقه ها و غندها، همچنان تمام مراکز خارجی ها حملات صورت نمى گيرد؛ اما بدون جاهای مذکور، هر فیر و حمله مجاهدین باید تخطی تلقی نشود؛ چون این آتش بس عام نیست.»

قابل ذکر است که در اولین روز هفتۀ کاهش خشونت، دو حملۀ مسلحانه که مربوط به مخالفین مسلح دولت نبوده نیز انجام شده است.

گزارش ها می رساند که یک قوماندان حزب اسلامی، در یک حملۀ افراد مسلح ناشناس در ولایت سمنگان کشته و محافظ وى زخمی شده است و درگیری مسلحانه میان افراد صالح محمد سناتور مردم پروان و شاه جان رئیس شورای مجاهدین بگرام این ولایت، چهار زخمی برجا گذاشت بود.

به همین ترتیب، دیروز یک حمله هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی څوکي کنر، بر افراد گروه داعش انجام شده است.

مقام های حکومت گفته اند که در این حمله، دو تن از افراد گروه داعش کشته شده اند.

این در حالی است که در هفته کاهش خشونت ها نیروهای دولتی و خارجی، حملات شان را بر افراد طالبان و طالبان، حملات خود را بر این نیروها کاهش می دهند و گروه داعش، شامل این تصمیم نمی شود.  

همچنان یک تن از څارنوالان ولایت میدان وردک، دیروز در حوزه پنجم شهر کابل، در حمله افراد مسلح ناشناس زخمی شده است.

دیروز در حمله افراد ناشناس در ولسوالی خوگیانی ننگرهار نیز یک محصل، در حمله مسلحانه افراد مسلح ناشناس جان باخته است. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement