خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در هفتۀ کاهش خشونت ها حملات مسلحانه ۹۵ درصد کاهش داشت

در هفتۀ کاهش خشونت ها حملات مسلحانه ۹۵ درصد کاهش داشت

Feb 29, 2020 - 11:44

کابل (پژواک، ۱۰ حوت ۹۸): حملات مسلحانۀ طالبان بر نیروهای دولتی و خارجی و بر عکس آن، در«هفتۀ کاهش خشونت ها»، نسبت به زمان مشابه پیش از آغاز هفتۀ کاهش خشونت ها، ۹۵ درصد کاهش داشته است.  

پس از گفتگوهای صلح میان نماینده گان طالبان و ایالات متحدۀ امریکا در قطر که بیش از یک سال را در بر گرفت، حوالی ساعت ۱۲ شب شنبه هفتۀ گذشته (۳حوت) «هفتۀ کاهش خشونت ها» در سطح کشور آغاز شد.

قرار است امروز که پایان هفته کاهش خشونت ها است، موافقتنامۀ صلح میان طالبان و ایالات متحده امضا و پس از آن، گفتگوهای بین الافغانی صلح آغاز و در نتیجۀ آن، روی آتش بس توافق شود تا افغانستان به یک صلح دایمی برسد.   

امرالله صالح معاون اول رییس جمهور، در یک نشست با نماینده گان رسانه ها در آغاز هفته کاهش خشونت ها   گفته بود که مخالفین مسلح دولت، پیش از اعلام هفتۀ کاهش خشونت، روزانه هفتاد تا هشتاد حملۀ مسلحانۀ مختلف را در سطح کشور انجام می دادند.

خشونت ها بیشتر از توقع مقام ها طی هفت روز گذشته کاهش داشته است؛ زیرا امرالله صالح گفته بود، کاهش خشونت به این مفهوم است که این حملات دست کم تا هشتاد درصد کاهش پیدا کند.

به گفتۀ وی، قرار است پس از امضای توافقنامه صلح با طالبان، کمیتۀ مشترک حکومت افغانستان، نیروهای امریکایی و طالبان برای نظارت از تطبیق آن ایجاد شود. 

آژانس خبری پژواک، کاهش خشونت ها را نظارت می کند و دریافته است که تا حوالی ساعت ١٢شب گذشته  ۲۵ حمله انجام شده؛ درحالیکه به گفته صالح، پیش از آن در زمان مشابه به گونۀ اوسط ، روزانه ۷۵ حمله صورت می گرفت.

گزارش های پژواک نشان می دهد که در سه سال گذشته، روزانه در سطح کشور به گونۀ میانگین حدود هفتاد تن کشته و زخمی می شدند؛ اما در هفته کاهش خشونت ها، این رقم به ۵۸  تن (۲۵ کشته و ۳۳ زخمی) کاهش پیدا کرده است.  

در هفتۀ کاهش خشونت ها؛ دو حمله در ولایت بلخ، یک حمله در ولسوالی ځاځی آریوب ولایت پکتیا، حمله اى دیگر در ولسوالی چنارتوی ولایت ارزگان، یک حمله در ولسوالی اندخوی فاریاب، یک حمله در ولسوالی معروف کندهار، حمله اى دیگر در ولسوالی شاه ولی کوت کندهار، سه حمله در هلمند، یک حمله در سمنگان، منفجر کردن یک پل در مرکز میدان وردک و سه حمله در ولایت فراه انجام شده و همچنان گزارش ها می رسانند که مخالفین مسلح دولت؛ ولسوال ولسوالی دره صوف بالای سمنگان را با دو محافظ او از موتر پایین نموده و با خود برده اند. همچنان در این مدت دو حمله در زابل و یک حمله در غزنی نيزانجام شده است.

همچنان یافته ها نشان می دهد که دو حمله در لغمان، یک حمله در هرات و یک حمله در کاپیسا صورت گرفته است. 

 

مسئولیت هیچ کدام این حملات را کدام گروهی بر عهده نگرفته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، روز شنبه (سوم حوت) در صفحه تویتر خود نوشته بود: «بخاطرمساعد نمودن فضای مناسب برای  امضاى توافقنامه ميان امريکا وطالبان،  تنها بالاى مراکز تمام ولایات، مراکز قول اردوها، فرقه ها و غندها، همچنان تمام مراکز خارجی ها حملات صورت نمى گيرد؛ اما بدون جاهای مذکور، هر فیر و حمله مجاهدین باید تخطی تلقی نشود؛ چون این آتش بس عام نیست.»

قابل ذکر است که در اولین روز هفتۀ کاهش خشونت، دو حمله مسلحانه که مربوط به مخالفین مسلح دولت نبوده نیز انجام شده است.

گزارش ها می رساند که یک قوماندان حزب اسلامی، در یک حمله افراد مسلح ناشناس در ولایت سمنگان کشته و محافظ وى زخمی شده است و درگیری مسلحانه میان افراد صالح محمد سناتور مردم پروان و شاه جان رئیس شورای مجاهدین بگرام این ولایت، چهار زخمی برجا گذاشته بود.

به همین ترتیب، دو روز قبل یک حمله هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی څوکی کنر بر افراد گروه داعش انجام شده است.

مقام های حکومت گفته اند که در این حمله، دو تن از افراد گروه داعش کشته شده اند.

این در حالی است که در هفته کاهش خشونت ها، نیروهای دولتی و خارجی حملات شان را بر افراد طالبان، و طالبان حملات خود را بر این نیروها کاهش داده؛ اما گروه داعش شامل این تصمیم نمی شوند.  

همچنان یک تن از څارنوالان ولایت میدان وردک در حوزه پنجم شهر کابل، در حمله افراد مسلح ناشناس زخمی شده است.

 در حمله افراد ناشناس در ولسوالی خوگیانی ننگرهار نیز یک محصل از سوی افراد مسلح ناشناس در حمله مسلحانه جان باخته است. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement