خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ماه گذشتۀ فبروری در افغانستان ۵۳۷ تن کشته شده و ۲۶۰ تن دیگر زخم برداشته اند

در ماه گذشتۀ فبروری در افغانستان ۵۳۷ تن کشته شده و ۲۶۰ تن دیگر زخم برداشته اند

Mar 03, 2020 - 18:42

کابل (پژواک، ۱۳ حوت ٩۸): در جریان ماه گذشتۀ فبروری، نسبت به ماه (جنوری) ضمن کاهش خشونت هفت روزه، میزان تلفات ۱۳ درصد و میزان حملات شش درصد افزایش یافته و در ماه فبروری، حدود ۸۰۰ تن کشته و زخمی شده اند.

همچنان ارقام به دست آمده، نشان میدهد که در ماه فبروری سال میلادی، مجموعاً ۱۰۱ حمله صورت گرفته بود؛ اما در ماه جنوری ۹۵ حمله صورت گرفته است.

گزارشات نشرشدۀ آژانس خبری پژواک که بر اساس اظهارات منابع مختلف تهیه شده است، نشان میدهد که در این حملات در ماه فبروری، ۵۳۷ تن کشته شده و ۲۶۰ تن دیگر زخم برداشته اند؛ در حالیکه در جریان ماه جنوری، ۴۲۲ تن کشته شده و ۲۸۶ تن دیگر زخم برداشته بودند.

حملات ماه فبروری

گزارشات نشر شده نشان میدهد که در جریان ماه جنوری سال جاری، بیشترین (۴۲) حمله از سوی افراد مسلح ناشناس، ۳۰ حمله از سوی نیروهای دولتی، ۲۲ حمله از سوی طالبان و هفت حمله از سوی نیروهای امریکایی صورت گرفته است.

همچنان گزارش آژانس خبری پژواک نشان میدهد که از هر ۱۷ تن؛ شش، شش نفر در درگیری های رویاروی و حملات هوایی؛ دو، دو نفر در قتل های هدفی و انفجار؛ و یک تن در حملۀ انتحاری کشته و زخمی شده اند.

 

در جریان ماه گذشته حملات بیشتر (۱۶حمله) در ولایت فاریاب؛ ۱۴،۱۴ حمله در ولایات کندهار و ننگرهار؛ شش، شش حمله در ولایات هرات و کابل؛ چهار، چهار حمله در ولایت بلخ، غزنی، هملند، کندز، لغمان، سرپل و ارزگان؛  و ۱۷ حملۀ باقی مانده در ۱۱ ولایت دیگر کشور رخ داده است.

آژانس خبری پژواک، در جریان ماه فبروری از ولایات بدخشان، بامیان، دایکندی، غور، نورستان، پکتيکا، پنجشیر، جوزجان، لوگر، سمنگان، ميدان وردک و پروان گزارش های حملات را به دست نياورده است.

در برج جنوری، در حالى میزان تلفات و حملات بلند رفته است که هفت روز (از تاریخ ۲۲ تا ۲۸)، از سوی طرف های ذیدخل هفتۀ کاهش خشونت اعلام شده بود.

گزارشات پژواک نشان میدهد که در هفت روز ذکرشده، مقدار حملات نسبت به گذشته ۹۵ درصد و میزان تلفات ۸۸ درصد کاهش داشته است.

اما گزارشات دو ماه قبل آژانس خبری پژواک نشان میدهد که مذاکرات صلح در ماه جنوری نیز بالای میزان حملات تاثیر گذاشته بود. ارقام نشان میدهد که در ماه دسمبر سال ۲۰۱۹، در ۱۲۴ حمله ۱۱۰۲ تن کشته و زخمی شده بودند.

متفاعد جنرال عبدالواحد طاقت آگاه امور نظامی، در اشاره به افزایش حملات و میزان تلفات میگوید: "اینکه طالبان و امریکایی ها معتقد شده بودند که به یک تفاهم میرسند، پس طالبان به این خاطر در این ماه میزان حملات را بلند بردند تا خود را قوی نشان دهند و تا حد بیشتر شرایط خویش را بالای جانب مقابل بًقبولانند."

به گفتۀ وی، این یکى از خصلت های جنگ است که زمانیکه گروه های مخالف مسلح، به صلح نزدیک میشوند، گروهى که میخواهد امتیازات بیشتر به دست بیاورد، به حملات خود شدت میدهد.

اما وی افزود که مسئولیت این حملات، باید بالای طالبان انداخته نشود؛ بخاطریکه نیروهای دولتی نیز ماه گذشته بالای مخالفین مسلح، حملات انجام میدادند و در ضمن، حملات مخالفین را نیز دفع میکردند.

به گفتۀ وی؛ زمانیکه حملات بیشتر شود، طبیعی است که گراف تلفات نیز بلند میرود.

تلفات ماه فبروری

گزارشات آژانس خبری پژواک نشان میدهد که در ۱۰۱ حملۀ مختلف ماه گذشته، مجموعاً ۵۷۳ تن کشته شده و ۲۶۰ تن دیگر زخم برداشته اند؛ در حالیکه در ماه جنوری، ۴۲۲ تن کشته شده و ۲۸۶ تن دیگر زخم برداشته بودند.

درمیان کشته شدگان و مجروحین؛ مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و افراد ملکی شامل اند؛ اما پژواک آمار دقیق آن را بدین جهت پخش نمی کند که منابع مختلف، در مورد اظهارات ضد و نقیض داشته و تفکیک همۀ آنها ممکن نیست.

 

 

در ۱۲ ماه فبروری از وقوع حمله گزارش داده نشده است، ولی حملات بیشتر (۸حمله)، به تاریخ  ۷  این برج صورت گرفته که از سبب آن، ۵۵ تن کشته شده و ۳۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

۱۰ولایت خونین تر کشور

گزارشات آژانس خبری پژواک نشان میدهد که از جمله ۲۳ ولایت که در آن حملات رخ داده است، بیشترین تلفات در ولایت کندهار، فاریاب و ننگرهار و کمترین تلفات در ولایت پروان، نیمروز و پکتیا وارد شده است.

تحلیلگران میگویند که نظر به نوعیت و تاکتیک جنگ، میزان تلفات و جراحات، گاه در یک منطقه و گاه در منطقۀ دیگر افزایش می یابد.

به قول آنها، حملات و جنگ های جبهه یی که در مناطق مزدحم صورت میگیرد، تلفات و جراحات در آن نیز زیاد میباشد.

جنگ ۱۹ ساله

از حدود ۱۹ سال بدینسو، جنگ طالبان و گروه های دیگر مخالف علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان ادامه داشت؛ اما بتاریخ ۲۹ ماه فبروری، بین نمایندگان طالبان و امریکا توافقنامۀ صلح در قطر امضاء شد.

یک هفته قبل از این تفاهمنامه، کاهش خشونت آغاز شد؛ اما از روز گذشته بدینسو طالبان حملات خود را دوباره بالای نیروهای افغان در ولایت مختلف آغاز کرده اند.

 

آژانس خبری پژواک از سه سال بدینسو، بر اساس گزارشات به دست آمده، ارقام جنگ جاری را جمع آوری کرده است.

بر اساس گزارشات آژانس خبری پژواک؛ در سال ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۲۵ هزار تن؛ در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۷ هزارتن؛ و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۲ هزار تن کشته و زخمی شده اند.

بر اساس گزارشات در دو ماه سال جاری ۱۵۰۵ کشته و زخمی شده اند.

"خداوند مهربان صلح را نصیب ما کند."

این دعا و فریاد قلب سوختۀ بی بی گل است که ۵۰ سال سن دارد و باشندۀ قریۀ بلندی مرکز فراه می باشد.

بی بی گل که دو سال قبل، برادرش در اثر حملۀ هوایی در قریۀ بلندی کشته شده است، گفت که برادرش طالب مسلح و در مزارع زراعتی نیز مشغول بود.

نامبرده افزود که از برادرش، یک زن و چهار طفل مانده است و در حال حاضر، با مشکلات اقتصادی مواجه هستند.

بی بی گل، از جوانب ذیدخل در جنگ خواست که صلح کنند و مثل برادران یکدیگر را در آغوش بگیرند؛ تا اطفال دیگران، مثل اطفال برادر وی یتیم نشوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement