خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشنده­هاى نيمروز: ورود سرسام آور مهاجرين افغان از ايران فاجعه مى آفريند

باشنده­هاى نيمروز: ورود سرسام آور مهاجرين افغان از ايران فاجعه مى آفريند

Mar 16, 2020 - 16:42

زرنج(پژواک، ٢٦ حوت ٩٨): منابع مردمى و حکومتى در نیمروز، ورود سرسام آور مهاجران افغان از ايران و نبود امکانات تشخيصيۀ پيشرفته براى معاينۀ آنان را نگران کننده خوانده، ميگويند که اگر  درتشخيص جدى اين افراد توجه لازم صورت نگيرد، فاجعه رخ خواهد داد.

اين درحالى است که به اساس معلومات مقام­ها در اين ولايت، روزانه حدود سه هزار مهاجر عودت کننده از ايران به کشور بر مى گردند.

محمد یعقوب از باشنده های شهر زرنج، به آژانس خبرى پژواک گفت که نیمروز ولایت دورافتاده است، امکانات و تجهیزات لازم در آن وجود ندارد، احتمال گسترش ويروس کرونا در آن خيلى زياد است.

جمعه خان باشنده ديگر شهر زرنج که تازه از ایران باز گشت کرده، به آژانس خبرى پژواک گفت: «در مرز، چک و کنترول جدی وجود ندارد، حتی کسانى که کنترولر استند، لباس و وسایل لازم ندارد، فقط با يک تب سنج عادى چک مى کنند.»

وى افزود که با اين گونه بى تفاوتى، فاجعه رخ خواهد داد واحتمال دارد در آينده نزديک، شمارى زياد مردم به اين بيمارى مصاب شوند.

در همين حال، حاجی گل احمد نورزاد نمایندۀ مردم نیمروز در ولسی جرگه، به پژواک گفت که در نیمروز تجهیزات لازم برای تثبیت و هم محل مناسب براى نگهدارى بيماران کرونا وجود ندارد.

او گفت روزانه هزاران تن، از کشور ایران به نیمروز عودت می کنند؛ باید این افراد تحت قرنطینه قرار گیرند تا بعد از گذشت یک هفته و یا ده روز معلوم شود.

درعين حال، عبدالنبی براهوی معاون والی نیمروز نیز تايید کرد که غیر از تب سنج، وسایل دیگری بخاطر تشخیص کرونا در دسترس ندارند.

موصوف به پژواک گفت که روزانه، بین سه تا پنج هزار تن از ایران به ولایت نیمروز عودت می کنند که خيلى نگران کننده مى باشد.  

از سويی هم  فرید احمد احمدی سرپرست ریاست صحت عامه نیمروزگفت: «از وسايلى  که وزارت صحت عامه در اختيار ما قرار داده، کار مى گيريم، به طور جدى مهاجرين عودت کننده را معاينه مى کنيم، ما هشت تيم را در مرز ايران – افغانستان توظيف کرديم.» 

اما موصوف افزود که با مقام­هاى وزارت صحت درتماس اند تا تجهيزات پيشرفته و بيشتر را در اختيار آنها قرار بدهند.

اين درحالى است که تاحالا  هيچ واقعۀ مثبت کرونا در اين ولايت ثبت نشده است.

وزارت صحت عامه افغانستان، صبح امروز اعلام کرد که با ثبت پنج واقعه مثبت ويروس کرونا، رقم مجموعى اين بيماران به ٢١ تن رسيد. اين واقعات در ولايت­هاى هرات، سمنگان، بلخ، لوگر، دايکندى و بادغيس ثبت شده است.

براساس معلومات اين وزارت، تاکنون در مجموع در سطح کشور ٢٦٣ واقعۀ مشکوک در لابراتوار مرکزى معاينه شده که ٢١ مورد مثبت و ٢٤٢ واقعه منفى ثابت شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement