خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يوناما:به هيچ کس اجازه داده نمى شود که پيشرفت ها درعرصه آزادى بيان را تهديد کند

يوناما:به هيچ کس اجازه داده نمى شود که پيشرفت ها درعرصه آزادى بيان را تهديد کند

May 03, 2020 - 14:25

کابل (پژواک، ۱۴ ثور ۹۹): يوناما مى گويد، درگفتگوهاى صلح بشمول حق آزادى بيان به تمام حقوق بشرى بايد توجه صورت گيرد وبه هيچ کسى اجازه داده نشود که پيشرفت ها درعرصه آزادى بيان را تهديد نمايد .

 د رخبرنامه اى دفترمعاونت ملل متحد درکابل که امروز١٤ثوربه آژانس خبرى پژواک مواصلت کرده ،آمده است که روزجهانى آزادى مطبوعاتى از سال ١٩٩٣ به اينسو هرساله درتمام جهان ازسوى ملل متحد درسوم ماه مى تجليل مي گردد.

در بیانیه ای  دیبرا نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رئیس هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات که امروزمنتشر شده آمده است که روز جهانی آزادی مطبوعات فرصتی برای تامل در مورد ارزش والای رسانه های آزاد در جوامع باز و سالم می باشد و اینکه همه چگونه باید در دفاع از آزادی مطبوعات نقش خویش را ایفا نمود.

دربخشى ازاين بيانيه آمده است : ((افغانستان می تواند افتخار کند که یکی از کثرت گراترین و موفق ترین سکتورهای رسانه ای در جنوب شرق آسیا را دارد و با توجه به جایگاهی که آزادی مطبوعات در افغانستان درکمتر از یک نسل قبل داشته، این موضوع یک دستاورد قابل توجه است.))

موصوف افزوده است  که ملل متحد بر موضع خود مبنی بر حفاظت از آزادی مطبوعات به عنوان بخشی از هر پروسه صلح، استوار باقی می ماند.

منبع درادامه می نویسد ((تمام طرف ها در هر گونه مذاکرات صلح باید از تمامی حقوق اساسی بشر به شمول حق آزادی بیان که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر تسجیل یافته است، حمایت کنند.))

دربخشى ازاين بيانيه گفته شده است که به هیچ کس نباید اجازه داد که پیشرفت های مهم در آزادی مطبوعات افغانستان را تهدید نماید.

در بیانیه آمده است : (( به همین ترتیب این نکته نیز حایز اهمیت است که سخنان نفرت برانگیز نباید با آزادی بیان به اشتباه گرفته شود،مجاز نیست از سخنان نفرت برانگیز به شمول تحریک به خشونت و انواع دیگر این فعالیت منفی، برای در مقابل یکدیگر قراردادن افغان­ها، آسیب رساندن به تلاش ها در جهت صلح و آشتی و یا تخریب پروسه حساس سیاسی، استفاده شود.))

به نقل از بيانيه،  تصورات نادرست اجتماعی، تعصب، نژاد پرستی و تمام انواع تعصبات در تضاد با ارزش ها و حقوق جهانی بشر است و علاوه بر این، سخنان نفرت برانگیز انسجام اجتماعی را تضعیف می کند، ارزش های مشترک را از بین می برد و باعث پسرفت ثبات و کرامت انسانی می گردد.

منبع می نویسد : ((رسانه ها باید در برابر سخنان نفرت برانگیز بيایستند و همه ما باید بیاندیشیم که برای حفاظت از خبرنگاران چه کاری می توانیم انجام دهیم و مسئولیت های جمعی مان برای برداشتن قدم های عملی جهت رسیدگی به آن تهدیدات به شمول کوید ۱۹ را شناسایی نماییم.))

در ادامه آمده است : (( از آنجایی که کوید ۱۹ زندگی مردم در افغانستان و سراسر جهان را با خطر مواجه ساخته است، اهمیت رسانه ها در ارائه معلومات دقیق و مبتنی بر واقعیت را نمی توان نادیده گرفت. مشوره های مضر صحی افزایش یافته است، معلومات نادرست همه جا را پر کرده و تئوری های توطئه آمیز فضای انترنتی را آلوده ساخته است. ))

دیبرا لاینز گفته است : (( من به خبرنگارانی که در مورد گزارش های گمراه کننده، حقایق را بررسی می کنند، ادای احترام می کنم، زیرا اطلاعات نادرست زندگی انسان ها را در خطر قرار می دهد. شعار امسال برای روز جهانی آزادی مطبوعات - خبرنگاری بدون ترس ویا طرف – فراخوانی است برای حفظ خبرنگارانی مستقل. این فراخوان برای همه به شمول دولت ها، جامعه مدنی، نهادهای اکادمیک و جوانان می باشد تا برای موفقیت در خبرنگاری مسلکی، ارائه حقایق قابل اعتماد، نظریات همه شمول و تنوع گفتار فرهنگی را پایه و اساس قرار دهند، ملل متحد به طور فعال در حمایت از رسانه های مستقل در افغانستان دخیل است.))

در ادامه اضافه شده  است :(( کارمندان ما در بخش حقوق بشر، جرایم بر علیه رسانه ها که مرتبط به منازعات مسلحانه است را تعقیب می نمایند و نهادهای ملل متحد در افغانستان حفاظت از خبرنگاران و مبارزه با معافیت از مجازات را تقویت می نمایند تا متخلفین به عدالت کشانیده شوند.))

منبع می نویسد که ملل متحد متعهد به دفاع ازآزادی مطبوعات در افغانستان می باشد و برای حمایت از رسانه های آزاد و تمام خبرنگاران، رسانه های افغان و همچنان خبرنگاران خارجی هر چه در توان دارد انجام خواهد داد تا آنها بتوانند فعالیت های خویش را بدون ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، ارعاب و یا حمله انجام دهند.

در بیانیه آمده است : (( از آنجایی که ما در روز جهانی آزادی مطبوعات از موفقیت مطبوعات افغانستان تجلیل می کنیم، ما باید خبرنگارانی را که در افغانستان جان هایشان را در راه اهداف عالی شان از دست دادند و آنهایی که در حین انجام وظیفه مورد ارعاب و لت و کوب قرار گرفتند، را به خاطر داشته باشیم))

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement