خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با شیوع کرونا قیمت مواد خوراکی افزایش اما از مواد سوخت و طلا کاهش یافته است

با شیوع کرونا قیمت مواد خوراکی افزایش اما از مواد سوخت و طلا کاهش یافته است

May 13, 2020 - 20:07

کابل (پژواک، ۲۴ ثور۹۹): درشهرکابل، امروزنسبت به زمان قبل از وضع قیود برای جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا، قیمت مواد اولیه خوراکی ۱۵ درصد افزایش یافته؛ اما قیمت مواد سوخت ۲۳ درصد و طلا نزدیک به ده در صد کاهش پیدا کرده است.

در افغانستان اولین واقعۀ مثبت بیماری کووید ۱۹ (ویروس کرونا) در پنجم ماه حوت سال گذشته در هرات و به دنبال آن در کابل ثبت شد.

در شهر کابل در نهم حمل، به هدف جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ (ویروس کرونا) قیود بر گشت و گذار وضع شده، تمام مراکز آموزشی و اکثریت کارمندان دولت رخصت می باشند و به استثنای خوراکه فروشی ها و دواخانه ها، تمامی دکاکین و مارکیت ها نیز بسته شده اند.

به دنبال این قیود و بسته شدن برخی مرزهای افغانستان با کشورهای وارد کننده، در ۲۶ حوت در کُل مواد اولیۀ خوراکی به گونۀ اوسط ۲۰ درصد؛ اما قیمت آرد ۴۵ درصد افزایش پیدا کرد، اما دوباره تا حدی کاهش یافت.

به اساس گزارش های هفته وار اقتصادی آژانس خبری پژواک در اوایل وضع قیود یادشده (دهم حوت) در شهر کابل قيمت فروش عمدۀ٢٤ کيلو گرام برنج سيله اول پاکستانى٢٠٠٠ افغانى،٤٩ کيلوگرام­ آرد قزاقى١٥٠٠ افغانى،۵۹ کيلوگرام ­بوره پاکستانى١٩٥٠افغانى،١٦لیتر روغن الحیات ۱۲۰۰ افغانی، یک کيلو گرام چاى سبز اندونيزيايى ٣٠٠ افغانى و يک کيلو گرام چاى سياه افريقايى ٣٢٠ افغانى بود.

اما بر اساس معلومات محمد تواب غزنوی مالک فروشگاه مواد ارتزاقی زم زم واقع در خوشحال خان مینه شهر کابل، امروز ۲۴ ثور، فروش عمدۀ ٢٤ کيلوگرام برنج سيله اول پاکستانى ۲۳۰۰ افغانی، ٤٩ کيلو گرام آرد قزاقى ۱۸۵۰ افغانی، ۵۰ کيلو گرام بوره پاکستانى ۲۲۵۰ افغانی، ١٦ لیتر روغن الحیات ۱۴۵۰افغانی، يک کيلوگرام چاى سبزاندونيزيايى ۳۲۰ افغانى و يک کيلوگرام چاى سياه افريقايى ۳۵۰ افغانى مى باشد.

غزنوی مالک این فروشگاه، در مورد علل افزایش قیمت ها به پژواک گفت :« بعد از این که حکومت قرنطین را اعلان کرد، در اول تقاضا زیاد شد، در قدم دوم کشورهای همسایه ما مرزهای خود را بستند و گفته می شود که بعضی از کشورهای همسایه ما پس از شیوع ویروس کرونا، تصمیم گرفتند که مواد غذایی را در کشوهای شان ذخیره کنند؛ تمام این عوامل دست به دست هم داده و سبب افزایش قیمت مواد اولیه در کشور شده است.»

افزایش قیمت ها باشنده های کابل را نگران ساخته و از حکومت می خواهند که جلو اضافه ستانی ها را بگیرید.

نثار احمد یک تن از راننده­ های تکسی در شهرکابل می گوید:«چیزی مردم را کرونا ضربه زده که از کار و روزگار ماندند و از طرف دیگر قیمت مواد خوراکی بلند شده و مردم را دچار مشکل کرده است.»

وی به ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن عید سعید فطر اشاره نموده افزود:« خواست ما از تجار و دکانداران این است که به احترام ماه مبارک رمضان و عید، قیمت ها را پایین کنند، فایده زیاد نگیرند تا خوار و غریب عید خوشی داشته باشند.»

موصوف از حکومت می خواهد که در قسمت کاهش قیمت مواد اولیه خوراکی توجه داشته و اقدامات لازمی را روی دست گیرد. 

قیس محمدی استاد پوهنځی اقتصاد پوهنتون خصوصی کاردان، در کنار وضع قیود برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، احتکار ازسوی برخی تجار را عامل دیگر افزایش قیمت ها می داند.

او می افزاید:« به باور مه باید حکومت جلو احتکارکنندگان و قیمت فروشان را بگیرد، برای شان جزا تعیین کند و در بازار مداخله کند و مواد را به بازار عرضه کند تا قیمت ها پایین بیاید.»

پژواک تلاش نمود تا در این مورد با مسئولان وزارت تجارت وصنعت نیز صحبت داشته باشد اما تماس با آنها برقرار نشد.

قیمت مواد سوخت کاهش یافته است

به اساس گزارش پژواک در دهم حوت سال ۱۳۹۸، يک ليتر پترول ٤٦ افغانى، يک ليتر ديزل  نيز ٤٦ افغانى و یک کیلو گاز مایع ۵۵ افغانی به فروش می رسید. 

اما به اساس معلومات گروپ کمپنی های احمد یار، امروز ۲۴ ثور قيمت يک ليتر پترول ۳۵ افغانى و يک ليتر ديزل ۳۸ افغانى مى باشد.

همچنان محمد ظریف یک تن از گاز فروشان ساحه پل پادشاه مربو‌ط ناحیه شانزدهم شهر کابل می گوید که امروز یک کیلو گاز مایع را ۴۰ افغانی می فروشد.

به اساس گزارش سوم ثور سال روان پژواک، قیمت تیل نسبت به یک سال پیش، در بازارهای جهانی ۹۵ درصد، اما در افغانستان ۱۵ درصد کاهش داشت، اما پس از آن قیمت آن در افغانستان نیز تا حدی کاهش پیدا کرد.

آگاهان امور، کم شدن تقاضا به دنبال بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا به نفت را عامل کاهش بی پیشینه نفت در جهان می دانند.

قیمت طلا کاهش یافته است  

حدود دو ماه قبل در بازارهای کابل يک گرام طلاى عربى عيار٧٥٠  به ٣١٠٠ افغانى و يک گرام طلاى روسى عيار٥٨٥ به ٢٥٥٠ افغانى به فروش می رسید.

اما بر اساس معلومات اتحادیه زرگران شهر کابل،  امروز ۲۴ ثور، يک گرام طلاى عربى عيار٧٥٠ در شهر کابل به ۲۸۵۰ افغانى و يک گرام طلاى روسى عيار ٥٨٥   ۲۲۵۰ افغانى فروخته می شود.

حاجى فواد احمد صالح زاده، يک تن از زرگران جاده تيمورشاهى شهر کابل گفت که به دنبال شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، تقاضا برای طلا کاهش یافته و قیمت های نیز پایین آمده است.  

 ارزش افغانی کاهش داشته است

حاجى ميرحسين صداقت مالک صرافى صداقت درسراى شهزادۀ شهر کابل، گفت که امروز ارزش خريد يک دالر امريکايى ۷۶،۷۰ افغانى و هزار کلدار  پاکستانى ۵۷۰ افغانى مى باشد.

این درحالی است که به تاريخ دهم حوت، ارزش خريد يک دالر امريکايى ٧٤.٢٠ افغانى و هزار کلدار پاکستانى٤٨١ افغانى تبادله می شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement