خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شماری جوانان رد مرز شده از ايران خواستار کمک از حکومت شدند

شماری جوانان رد مرز شده از ايران خواستار کمک از حکومت شدند

Aug 22, 2020 - 16:55

زرنج (پژواک، اول سنبله ٩٩): شمارى از جوانانى که براى کار به ايران رفته بودند، مى گويند که بعد از شکنجه زياد در آنکشور رد مرز شده اند، از حکومت مى خواهند تا در کنار کمک براى شان زمينه کار نيز مساعد گردد.

بسم الله باشندۀ اصلى ولايت ارزگان که بيش ازهشت سال قبل براى کار به ايران رفته بود، و چند روز قبل از طريق مرز نيمروز به کشور برگشته است، مى گويد که بيکارى و غريبى او را مجبور ساخت که به ايران برود و آنجا کار کند.

موصوف مى گويد که در آنجا کار مى کرد اما او و ساير افغان هاى که براى کار به ايران رفته اند، از سوى پوليس و مردم ايران آزار واذيت مى شدند پول هاى که کار کرده بودند از شان گرفته شده و با دستان خالى رد مرز شده اند.

وى که اخيراً با دست خالى کشور برگشته است از مشکلات اقتصادى شکايت دارد و از حکومت مى خواهد که با آنان کمک کند و براى همچو جوانان زمينه کار را فراهم سازد.

همچنان زبیرالله يک تن از باشندگان شکردره کابل که نيز براى کار به ايران رفته بود، ولى نسبت مشکلات مشابه عصمت الله دوباره به کشور برگشته است، مى گويد که روزانه ده ها جوان به خاطر بيکارى به ايران مى رود، ولى همى قسم ده ها جوان ديگر نسبت مشکلات زياد در آن کشور با دستان خالى به کشور برمى گردند.

وى که با دستان خالى از ايران به کشور برگشته مى گويد که حيران است چگونه با خانواده اش مقابل شود؛ زيرا وضعيت اقتصادى خانواده اش خيلى خراب است.

موصوف نيز از حکومت مى خواهد با اين چنين جوانان کمک مالى کند و زمينه کار را براى شان فراهم نمايد.

نجیب الله از ولایت میدان وردک که از ايران با دستان خالى برگشته است به پژواک گفت: «وضعیت مالی ما خراب بود، رفتیم به کشور ایران، آنجا پای من زخمی شد، رفتم داکتر از سرفلکه ما راگرفت و به اردوگاه آورد، به اردوگاه به ما ظلم زیاد کردند، از زاهدان تا مرز سه اتوبوس بود، افغان های رد مرز شده پول های کارگری هم به زاهدان هم به اصفهان بالای صاحبان کارهای ما ماند.»

موصوف مى گويد که سربازان ايران مثل او، ده ها افغان که براى کار به آنکشور رفته بودند، گرفتار و پس از شکنجه زياد رد مرز کرده است.

به گفته او، اکثر اين جوانان از ولایت نیمروز وارد خاک ایران مى شوند.

هر سه مصاحبه شونده شکنجه از سوى سربازان ايرانى را دور از اصول اسلامى و ارزش هاى انسانى مى خوانند.

در عین حال نماینده گان مردم در شورای ولایتی هم میگویند که افغان ها بدلیل بیکاری، فقر و عدم امنیت، افغانستان را به مقصد ایران ترک میکنند.

وی این اقدام ظالمانه ایران را علیه مهاجران افغان غیر قابل قبول دانسته، آنرا خلاف تمامی قوانین بین المللی و ارزش های انسانی و اسلامی یاد میکند.

گل احمد احمدی معاون شورای ولایتی با محکوم کردن این عمل از مقامات مسئول در مرکز کشور میخواهد، تا این اتفاق را از راه دیپلماتیک پیگیری نموده و از راه قانونی آن را حل کنند.

در همین حال محمد سلیم قاضی خیل ریيس اداره مهاجرین نیمروز به پژواک گفت که روزانه نزدیک به دو هراز مهاجر از مرز میلک وارد شهر زرنج میشوند.

به گفته وى، سازمان بين المللى مهاجرت (IOM) و سایر نهادها از جمله موسساتی اند که در همکاری با اداره مهاجرین به حمایت از مهاجرین و عودت کنندگان فعالیت دارند.

رئیس این اداره فعالیت‌ها و کارکردهای این موسسات را برای حمایت از مهاجرین و عودت کنندگان بسیار موثر عنوان می ‌کند.

موصوف بدون ارايه جزئيات بيشتر گفت که در همکارى با موسسات کمک کننده براى اين مهاجرين عودت کننده، مقدار کمک هاى نقدى و البسه و غيره صورت مى گيرد.

این درحالی است که پیش ازین نیز شماری از افغان‌ها که از ولایت هرات برای کار به ایران رفته بودند، از سوی سربازان ایرانی دستگیر و پس از شکنجه شدید به آب انداخته شدند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement