خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها خانواده از اثر جنگ ها در ولسوالی قیصار بیجا و در شهر میمنه پناه بردند

صدها خانواده از اثر جنگ ها در ولسوالی قیصار بیجا و در شهر میمنه پناه بردند

Aug 31, 2020 - 18:50

ميمنه (پژواک، ١٠ سنبله ٩٩) : مقام های محلی در ولایت فاریاب می گویند که صد ها خانواده در ولسوالی قیصار از اثر درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفین مسلح از محلات شان بیجا شده در نقاط مختلف و شهر میمنه پناه آوردند.
سید عبدالباقی هاشمی عضو ولسی جرگه که باشنده قیصار است می گوید که ده روز می شود صد ها طالب از ولسوالی های همجوار و بالا مرغاب حملات شانرا بالای قیصار آغاز کردند ؟

موصوف افزود که به جز تعمیر ولسوالی، قوماندانی امنیه و کندک اردو، تمام قریه جات اطراف مرکز ولسوالی سقوط کرده هزاران خانواده در مناطق دور دست و شهر میمنه پناه بردند که در وضعیت بد معیشتی قرار دارند.
هاشمی گفت که، در جریان جنگ ها بیشتر از ۳۹ تن از نیروهای دولتی و افراد ملکی کشته و مجروح شدند، طالبان خانه های متنفذین قوم را که با دولت رابطه داشتند انفجار دادند، کشت و زراعت و مواشی مردم خساره مند و نابود شدند.

وی از حکومت و موسسات خواست که هرچه عاجل به داد مردم و بیجا شده گان قیصار رسیده گی نمایند.

نبی پهلوان یکی از بیجا شده گان و متضررین جنگ قیصار از بی تفاوتی و وعده خلافی دولت لب به شکایت گشوده می گوید که، ده سال میشود با استفاده از امکانات شخصی علیه طالبان ایستاده گی کرد چندی پیش ده عضو فامیلش در مقابل طالب و یا در جنگ کشته شدند خودش مجروح گردید، اما دولت به وقت و زمانش به حمایت و داد مردم نرسید سر انجام تمام قریه جات سقوط کرد اکنون صرف تعمیر ولسوالی در کنترول دولت است و بس.
وی از حکومت میخواهد که به داد مردم رسیده گی شود، خانواده های که در شهر میمنه بیجا شدند بدون هیچگونه امکانات زندگی می کنند هرچه عاجل قیصار امن گردد تا وی و سایر بیجا شده ها به خانه های شان برگردند.
سید علی یکی دیگر از بیجا شده گان می گوید که، تمام دار و ندار شان باقی ماند، آنها صرف خود را از خانه کشیدند در خانه های مردم، سرای ها و در زیر درختان زندگی می کنند.
وی گفت که، وقت جمع آوری حاصلات کشت و زراعت است مردم منطقه لقمه نانی از بابت دهقانی و باغداری به دست می آوروند همه در میدان در حال نابودی است از حکومت میخواهد در گام نخست کمک های اضطراری را به بیجا شده گان برسانند و بعد در قسمت بلز پسگیری قریه جاتی که به دست طالبان افتاده اند اقدام نمایند تا مردم به کاشانه خود برگردد.
کلثوم زن بیوه است گفت که، در جنگ ها دامادش مجروح شده به کابل انتقال یافت و او دیروز با شش عضو خانواده که همه کودک اند در شهر میمنه پناه بردند.
وی علاوه می کند که، در میدان معلق بود باش دارد هیچ چیزی برای خوردن و پوشیدن ندارد.
ساعت بعد از تجمع نقیب الله فایق والی فاریاب نماینده گان بیجا شده گان را به دفترش پذیرفت.
فایق طی مصاحبه به پژواک گفت که، حکومت محلی بیجا شدن مردم را همزمان با راه اندازی عملیات برای باز گشایی شاهراه پیشبینی کرده بود که طالبان بخاطر کند ساختن عملیات در نقاط مختلف دست به تحرکات می زنند و مردم را آواره می سازند از همین لحاظ تدابیر لازم را اتخاذ نمودند در موقع ضرورت به بیجا شده گان و متضررین کمک صورت گیرد.
وی افزود که، مواد غذایی و غیر غذایی از یک تا ده هزار خانواده را دارند تیم های سروی متشکل از نهاد های حکومتی و موسسات ایجاد شده کسانی که در شهر میمنه بیجا شدند تا فردا ساعت ۱۰ بجه به تمام خانواده های که از قیصار آمدند کمک های عاجل توزیع می گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement