خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«اگر آتش بس نمى شود، به گفتگوهاى صلح بين الافغانى پايان داده شود»

«اگر آتش بس نمى شود، به گفتگوهاى صلح بين الافغانى پايان داده شود»

Oct 27, 2020 - 14:50

کابل(پژواک، ۶عقرب ۹۹): نهادهای جامعه مدنی، در پیوند به افزایش ناامنی ها در جریان گفتگوهای صلح میان افغان‌ها، ابراز نگرانی کرده و از جامعه جهانی می خواهند که در رابطه به خشونت‌ها سکوت اختیار نکند.

نمايندگان دوازده نهادمدنی، امروز طى نشستى تحت شعار«آتش بس فوری و دایمی اولویت برای صلح، و صدای مردم باید شنیده شود»، در باغ زنانه شهر کابل گردهم آمده و گفتند که افزايش ناامنى ها، همه مردم را نگران ساخته است.

روشن مشعل مسئول بخش دادخواهى شبکۀ زنان در اين نشست گفت که طى ٤٠ روز مذاکرات بين الافغانى در قطر، کشتار افراد ملکى افزايش يافت و هر روز جوانان در هردو طرف قربانى مى شوند؛ درحاليکه بايد آتش بس فورى اعلام مى شد.

وی همچنان افزود که جامعه جهانی، باید صدای مردم افغانستان را بشنوند و آنچنان که جامعه جهانی بعد از حادثۀ ۱۱سپتامبر به افغانستان آمد و در جنگ در اين کشور داخل شد، باید در پروسۀ صلح نقش خود را ایفا کرده و نباید در برابر خشونت‌ها خاموشی اختیار کنند.

نعیم ایوب زاده رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تيفا) نیز درین نشست خبری گفت که طالبان، ارادۀ عادلانه و صادقانه برای صلح ندارند و جامعۀ جهانی در قضاياى خشونت در افغانستان تماشا‌چی بوده و دراین زمینه سهل انگاری می کند.

 در اعلامیه اى که از سوى اين نهادها منتشر شد، آمده است: «کشتار افراد ملکی و بی گناه، در هیچ دین و مذهبی مشروعیت نداشته و ندارد، و هیچ توجیه برای دوام جنگ در افغانستان وجود ندارد. از سوی دیگر، تلاش‌های نمایندگان دو طرف اعم از دولت و طالبان، گویا به ارادۀ آوردن صلح و ختم جنگ افغانستان، در کشور قطر به سر می برند و مشغول گفتگو هستند.»

منبع افزود: «بدبختانه هر روز جان صدها هموطن و برادران شان را با حملات انتحاری، انفجاری و تعرضی گرفته، زخمی و بی سرپناه می سازد و ادعاى تعهد به ختم جنگ و تامین صلح را نیز دارند، این وضعیت نا هنجار برای مردم افغانستان به خصوص زنان، دردآور و غیر قابل تحمل بوده و خواهان ختم آن می باشند.»

در ادامه نوشته شده است: «همین اکنون مردم بی دفاع افغانستان از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب سوگوار هستند و با هراس بی نهایت از افزایش جرایم جنایی، حملات مرگبار، دزدی های مسلحانه روزها را سپری می‌کنند. شایان ذکر است که این خشونت‌ها، بدبختی‌های فراوان را به ارمغان می آورد.»

در اعلامیه پخش شده، آمده است که بر اساس گزارش‌های هفته‌وار دفتر ملل متحد در افغانستان و گزارشات رسانه‌یی، به اثر جنگ بیشتر از ده هزار خانواده در یک هفته بیجا شده و هزاران نفر کشته می‌شوند؛ زنان، کودکان و افراد ملکی، بدون هیچ توجیه منطقی، بار این جنگ را به دوش می کشند.

در آخر اعلامیه خاطرنشان شده است که اگر هر دو طرف مذاکره کننده، به آتش بس فوری و دایمی توافق نکنند، در آن صورت صدای مردم افغانستان که جمعی از چترهای بزرگ مردمی در ۳۴ ولایت افغانستان می‌باشد، پيشنهاد می کند که ادامه گفتگوها در دوحه بی معنا بوده و هرچه زودتر باید پایان یابد.

همچنان شورای رهبری جبهه مشترک صلح و وحدت ملی افغانستان، در گردهمايى مسجد عيدگاه که به اشتراک ده ها تن ازعلمای دین، متنفذین قومظ و اعضای جامعه مدنی در شهر کابل برگزارشده بود، ازهیات مذاکرات صلح ميان افغانان خواستند که هرچه زودتر به توافق برسند و آتش بس کنند.

گل رحمان قاضی رئیس این جبهه در نشست امروز،گفت: «امیدوارم  هردو طرف هرچه زود تر بالای یک میکانیزم به توافق برسند؛ تا سرنوشت این ملت درد دیده معلوم شود.»

وی به تاکید افزود: «هرروز تعداد زیادى ازمردم ما درجبهات جنگ، در تمام ولایات به خاک وخون کشیده می شوند، باید جلواین بحران و خونریری گرفته شود.»

عبدالسلام عابد یکتن ازاعضای این شورا درحاليکه مى گفت افغانستان، دورۀ سخت بحران را سپری می کند، گفت: «ما صدای ملت مظلوم خود را به این نشست پیشکش می کنیم، برمردم خود رحم کنید، به خود هم رحم کنید به هراندازه که عقب نشینی کنید مردم شما را احترام می کنند.»   

وی ضمن اینکه از طرفین جنگ خواست تا بیایند به طرف صلح و ازخودگذری کنند، علاوه کرد: «همه ما حکومت اسلامی، بیرون شدن نیروهای خارجی و حفظ استقلال و تمامیت ارضی را می خواهیم، طرفهای جنگ هم همین را می خواهند، پس مشکل در چیست که مذاکرات به کندی پیش میرود؟»

موصوف، از طرفین درگير جنگ خواست تا هرچه زودتر، به آتش بس توافق کنند؛ تا گفتگوهاى صلح ميان افغانان سرعت يابد.  

در پايان اين نشست، قطعنامه اى به خوانش گرفته شد که در آن، از دو طرف خواسته شده تا آتش بس کنند.

در قطعنامه آمده است براى اينکه پروسه گفتگو های صلح بیشتر به درازا نکشد و هیات گفتگو کننده، دو طرف برسر میکانیزم مشخص به توافق برسند، به وجود میانجی بیطرف نياز است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement