خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عمران خان: حمایت از طالبان حق پاکستان بود اما بالای طالبان کنترول ندارد

عمران خان: حمایت از طالبان حق پاکستان بود اما بالای طالبان کنترول ندارد

Oct 31, 2020 - 15:41

کابل (پژواک، ١٠ عقرب ٩٩): عمران خان نخست وزیر پاکستان گفته است که اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده، در درگیری دهۀ هشتاد علیه روسیه، قهرمان بود و از سوی استخبارات پاکستان و امریکا حمایت میشد.

عمران خان، این اظهارات را در مصاحبۀ اختصاصی با شپیگل رسانۀ جرمنی بیان کرده است.

نخست وزیر پاکستان گفته است که این کشور، هیچ ربطی با حملۀ ۱۱ سپتمبر بر امریکا نداشت؛ بخاطریکه القاعده در افغانستان بود.

وی افزوده است: "حکومت آن دورۀ پاکستان، باید به فوج این کشور اجازه نمی داد که در درگیری امریکا در افغانستان دخیل شود، من از روز اول مخالف آن بودم، امریکا بالای ما فشار آورد و پرویز مشرف دیکتاتور اسبق، به این فشار تسلیم شد."

عمران خان در جواب یک پرسش گفته است که اسامه بن لادن، در جنگ دهۀ هشتاد در برابر روسیه، قهرمان بود که از سوی استخبارات امریکا و پاکستان حمایت میشد.

نامبرده گفته است که این، حق پاکستان بود که از طالبان حمایت نماید؛ اما بالای طالبان هیچگونه کنترول نداشت؛ زیرا زمانیکه پاکستان از طالبان خواست تا اسامه را تسلیم امریکا نماید، آنها انکار کردند.

عمران خان در جواب این سوال که اگر پاکستان بالای طالبان کنترول ندارد، پس چطور آنها را به میز مذاکره با امریکا آماده کرده است؛ زیرا ترمپ بطور رسمی از پاکستان تشکر کرده است، گفت: "حدود سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان به سر می برند، ما کمتر بالای ایشان کنترول داریم. ما تلاش کردیم که از آنها استفاده کنیم و در این کار موفق شدیم."

نامبرده در این مصاحبه گفته است که پاکستان، بيشتر از خود افغانها علاقمند  صلح در افغانستان است، در نبرد عیله تروریزم ۷۰ هزار تبعۀ پاکستان کشته شده است، در مناطق قبایلی ناامنی افزایش یافته و بیشتر مردم در داخل کشور بیجا شده اند.

عمران در جریان ملاقات با حکمیتار، در جواب یک سوال گفته است که حکمتیار در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشتراک ورزیده و قانون اساسی افغانستان را پذیرفته است.

وی افزوده است: "پیش از حکمتیار، با داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی در اسلام آباد ملاقات کردم؛ اما گروه مورد علاقۀ خود را در افغانستان نداریم، ما میخواهیم حکومت آیندۀ افغانستان اجازه ندهد که از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده صورت گیرد."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement