خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با تامین صلح، زيارت "روحانی بابا" به یک مکان بزرگ تفریحی تبدیل خواهد شد

با تامین صلح، زيارت "روحانی بابا" به یک مکان بزرگ تفریحی تبدیل خواهد شد

Nov 03, 2020 - 12:02

گردِز (پژواک، ۱۳ عقرب ۹۹): همه ساله هزاران نفر از مناطق مختلف کشور در ضمن گرفتن دم و دعا، برای تفریح به زیارت روحانی بابا در ولایت پکتیا ​می روند، اما مردم می گویند که با تامین صلح، این مکان به سطح کشور به یک تفریح گاه بزرگ مبدل خواهد شد.

منطقۀ روحانی بابا که قبلاً مربوط ولسوالی زرمت پکتیا بود، اخیراً درجۀ ولسوالی برایش داده شده، اما تا کنون غیر رسمی است.

مقبره روحانی بابا بالای یک تپۀ زیبا طبیعی موقعیت دارد، که بسیاری از مردم به آن عقیدت دارند و وی را از جمع روحانیون محسوب میکنند.

مردم می گویند که اگر در کشور صلح برقرار گردد، امنیت این منطقه تامین شود و سرک منتهی به آن ساخته شود، پس اینجا یک تفریح گاه بزرگ به سطح کشور خواهد بود.

مردم از ولایات پکتیکا، غزنی، زابل، کندهار و سایر مناطق کشور برای گرفتن دم و دعا به این منطقۀ می روند.

شماری از افراد منطقه می گویند که روحانی بابا پسر بی بی نیکبخت از ولایت کندهار بود، اما برخی دیگر می گویند که وی از ولسوالی ارگون پکتیکا به اینجا امده بود.

عبدالله یک تن منجاور مزار روحانی بابا می گوید که این مقبره حدود هشت قرن قدامت دارد و بسیاری از مریضان برای دم و نذر دادن میایند.

عبدالله به پژواک گفت: "روحانی صاحب ۸۵۰ سال پیش درگذشته و در اینجا دفن است، من تاریخ زندگی وی را از هندوستان آورده ام. من لنگر روحانی صاحب را در اینجا به پیش میبرم و به مردم شیرینی، نمک و چای خشک میدهم، به فضل خداوند جادو را از بین میبرم، جنیات را دور میکنم و دم نیز میکنم."

به گفتۀ وی که هنوز هم هر ماه صدها نفر از مناطق مختلف کشور به اینجا میایند، اما اگر صلح و امنیت در کشور حاکم شود، پس هزاران تن در هر ماه به این زیارت خواهند آمد.

عبدالله برای صلح و ثبات در کشور دعا می کند و از دولت می خواهد که برای حل مشکلات و سهولت مردم، سرک منتهی به این زیارت را بسازد.

ملک محمدالله روحانی یکی از باشندگان ولسوالی روحانی بابا می گوید که علاوه از پکتیا مردم ولایات دوردست نیز به هدف شفایاب شدن به این زیارت می آیند.

وی به پژواک گفت: "شفابخش خداوند است، اما بزرگان و اولیا وسیله میشوند؛ به اینجا افرادی را آورده اند که به زنجیر بسته بودند، افراد بودند که مشکل صحیی داشتند، اما پس به پای خود سالم رفته اند؛ مردم حتی از خارج به انیچا آمده اند."

سمیع الله که مریض خود را برای دم و دعا، از ولایت غزنی به روحانی بابا آورده بود، به آژانس خبری پژواک گفت که خانوادۀ آنها از سالها مریضان خودرا به اینجا می آورند.

وی افزود: "اکنون سرک آن خراب است، ترس ناامنی ها نیز وجود دارد، اما اگر خداوند به کشور صلح بیاورد، نه تنها ما، بلکه بسیاری از مردم بدون کدام مشکل برای دعا و تفریح به روحانی بابا خواهند آمدند."

علاوه بر دعاء و دم، بسیاری از مردم برای تفریح و سیل نیز به این منطقۀ میآیند.

گل ولی که برای سیاحت به این ساحه آمده است، می گوید که وی گاهی اوقات از طرف روز یا شب با دوستانش برای تفریح به اینجا می آید و برای خود غذا نیز را تهیه می کنند.

وی می گوید: "به چکر آمدیم، این مکان جاهای زیبا طبیعی، باغها و آب دارد. فعلا مصروف هستیم، دیگ می پزیم، که چیزی برای خوردن آماده کنیم. در این وضعیت خراب امنیتی که به این تعداد مردم می آیند، شما فکر کنید اگر این ساحه امن شود، چقدر مردم خواهند آمد."

محمد رسول یکی از ساکنان قریۀ نزدیک به زیارت روحانی بابا می گوید که گاهی مردم آنقدر زیاد میشوند که حتی برای آنها جای نشستن و گشتن پیدا نمیشود.

رسول افزود: "در بهار، روزهای عید و وقت های دیگر مردم به اندازه زیاد میشود، که در مهمان خانه های یک قریه هم جا نمیماند. خانۀ یک دوست ما از اینجا بسیار دور به سمت زرمت است، یک بجۀ شب مردم به آنجا رفته بودند و گفته بودند که در زیارت و قریه های اطراف آن جا نمانده بود، فقط برای خوابیدن آمدیم."

وی گفت که خداوند صلح را در کشور برقرار کند تا مردم بدون کدام ترس و مشکل بتوانند برای دعاء و تفریح به روحانی بابا سفر کنند.

عارف الله حقپرست استاد پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون پکتیا می گوید که در مورد شجرۀ روحانی بابا تاکنون تحقیق دقیق صورت نگرفته است، اما طبق اطلاعات موجود، ریشۀ وی به ولسوالی دند کندهار برمی گردد.

او می افزاید که انگیزه آمدن روحانی بابا به اینجا تا کنون معلوم نبوده اما اینجا نخست تنها مقبره او وجود داشت و بعد از ساکن شدن اولاده آن، قبرهای دیگر نیز اضافه شده است.

حقپرست می گوید: "این مکان به شکل طبیعی خود و کشت زار سنتی مردم زیبا است، اگر به سطح دولت در اینجا سرمایه گذاری شود، ممکن این منطقه در سطح زون به ویژه افغانستان به زیارتگاه و تفریگاه بزرگ تبدیل خواهد شد.

دادالله هوتک ولسول ولسوالی جدید غیررسمی روحانی بابا، نیز زیارت روحانی بابا را برای سیاحت مکانی خوب می داند و تاکید می کند که اگر مقامات عالی رتبه مربوطه برای تأمین امنیت در این منطقه با آنها همکاری مشترک کنند، پس این امکان در پکتیا مکان حسیاحتی بی پیشینه خواهد بود.

هوتک افزود: "این اولویت ما برای اطمینان از صلح در کشور و بهبود اوضاع، توسعه و جذب منطقه است."

وی به پژواک گفت که پس از تامین صلح رفت و آمد مردم به اینجا افزایش خواهد یافت، تجارت رونق خواهد گرفت و اقتصاد مردم محل رشد خواهد کرد.

صلاح الدین سلیس رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیا نیز این زیارت از یک شخصیت روحانی می داند و می گوید، مردم مشتاق دیدار از این منطقه هستند، اما از اثر وجود ناامنی ها بیشتر از مردم به آنجا سفر کرده نمی توانند.

وی می افزاید: "با اطمینان کامل و یقین گفته می توانیم که اگر صلح و امنیت باشد، ده برابر بیشتر از مردم اکنون به روحانی بابا خواهند رفت، مردم مغازه ها و مکان های دیگر را در آنجا احداث می کنند و برای افراد بیشتری زمینۀ کار مساعد خواهند شد."

مقامات محلی می گویند که منطقه روحانی بابا تا یک و نیم سال پیش بخشی از ولسوالی زرمت بود و بسیاری از مناطق آن هنوز هم تحت کنترل طالبان است، بنابراین کار بازسازی یا انکشافی در آن انجام نشده است.

پژواک، به همکاری مالی برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP)، این گزارش را تهیه کرده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement