خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در سال جاری بیش از ۵۰۰ هزار تن به دلیل جنگ و ناامنی در کشور بیجا شده اند

در سال جاری بیش از ۵۰۰ هزار تن به دلیل جنگ و ناامنی در کشور بیجا شده اند

Nov 03, 2020 - 15:55

کابل(پژواک،۱۳عقرب۹۹): سرپرست وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می گوید که در سال جاری، بیش از۵۰۰ هزار تن به دلیل جنگ و تهدیدهای امنیتی، از نقاط مختلف کشور بیجا شده اند.

مشرانوجرگه، امروز نور رحمان اخلاقی سرپرست و نامزد وزیر مهاجرین و عودت کنندگان را فراخوانده بود؛ تا در مورد وضعیت مهاجرین افغان و بیجا شدگان داخلی، به این جرگه معلومات ارایه کند.

شماری از اعضای این جرگه گفتند که بیجا شدگان داخلی، در وضعیت بد به سر می برند و در ولایت های هلمند، کندهار، ارزگان، فاریاب، تخار، کندز و ننگرهار، به آنها رسیده گی نشده است.

سرپرست و نامزد وزیر مهاجرین و عودت کنندگان، رسیدگی به بیجا شدگان داخلی را دشوار خواند و گفت که در سال جاری، ۵۰۹ هزار تن در ولایت های مختلف، به دلیل شدت جنگ و تهدیدات امنیتی بیجا شده اند.

وی افزود که بعد از سال ۲۰۱۸ میلادی، میزان بیجا شده های داخلی، سیر صعودی داشته است.

اخلاقی گفت که تشکیل فعلی این وزارت، با توجه به حجم مهاجرین و بیجا شده گان کم است و رسیدگی که باید می شد، به مهاجرین و بیجاشده ها صورت نگرفته است.

به گفتۀ موصوف؛ در کل ۲.۹ میلیون تن بیجا شده داخلی در کشور وجود دارند که تلاش ها برای رسیدگی به آنها ادامه دارد.

وی افزود: «به اساس معلومات ما، همین حالا ۷۲۵۰ تن از ولسوالی و برخی مناطق مرکز ولایت هلمند بیجا شده اند که برای ۱۶۰۰ تن آنها کمک ها صورت گرفته و دو هزار تن دیگر آنها سروی شده؛ تا کمک های دست داشته به آنها توزیع شود.»

بربنياد معلومات سرپرست وزير، تا کنون کمک هايی که در ولایات مختلف با بیجا شدگان صورت گرفته، از امکانات دولت بوده و نیازمندی  را مرفوع نمی کند.

اما موصوف گفت که با موسسات بین المللی، بحث هايی صورت گرفته و موسسات یاد شده، تعهد کرده اند که در این راستا افغانستان را همکاری می کنند.

وى در خصوص مهاجرین افغان در بیرون از کشور گفت که در حال حاضر؛ در کل، شش میلیون و ۶۵۷ هزار تن در کشورهاى مختلف جهان به خصوص پاکستان و ایران، به سر می برند.

به گفتۀ موصوف ۸۰ در صد کل مهاجرین افغان در دو کشور همسایه (پاکستان و ایران) و ۲۰ درصد شان، در ۷۰ کشور دیگر جهان به سر می برند.

وی گفت که ماه گذشته، این وزارت نشست چهارجانبه را با ایران، پاکستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) داشت وهدف اين نشست، رفع مشکلات مهاجرین افغان و همچنان محدودیت هایی بود که مهاجرین، در ایران و پاکستان با آن مواجه اند.

به گفتۀ موصوف، مهاجرین افغان در ایران و پاکستان، با مشکلات از ولایت به ولایت دیگر آن کشور سفر می کنند، جواز رانندگی گرفته نمی توانند، در مراکز تحصیلی به تحصیل ادامه داده نمی توانند و با برخی مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می کنند.

وی تعهد کرد که برای رفع مشکلات مهاجرین و عودت داوطلبانۀ آنها به کشور، تلاش می کند و روی طرح پنج ساله کار را آغاز کرده است، که بعد از تصویب کابینه، کار عملی کردن آن آغاز خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement