خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اولین رستورانت مخصوص خانم ها در سمنگان آغاز به کار کرد

اولین رستورانت مخصوص خانم ها در سمنگان آغاز به کار کرد

Nov 04, 2020 - 15:15

ایبک (پژواک، ۱۴ عقرب ۹۹): یک خانم در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان، برای اولین بار رستورانت زنانه را در این شهر ایجاد نموده، که غذاهای هوسانه و پرهیزانه را به مشتریان خود عرضه می کند.

سویتا خرم، این رستورانت را در منطقه مارکیت سلیمان بازار بالای شهر ایبک ایجاد نموده و یک هفته می شود که کار را آغاز کرده است.

در این رستورانت؛ پنج خانم شامل یک مدیر، دو آشپز و دو خدمه کار می کنند.

سویتا گفت که رستورانت های شهر غذاهای معمولی چون کباب، قابلی و غیره را به مشتریان شان عرضه می کنند؛ اما او در رستورانت خود غذاهای هوسانه چون انواع منتو، بولانی و غیره و همچنان غذاهای پرهیزانه چون انواع سوپ بدون روغن و نمک و غیره عرضه می کند.  

وی افزود: «به دلیلی این رستورانت را ایجاد کردم که برای خانم ها یک جای مناسب نبود که آنان طوری آزدانه به آن مراجعه کنند وغذا بخورند.»

به گفتۀ او؛ با در نظرداشت سنتی بودن محیط سمنگان که خانم ها اجازه ندارند به تنهایی به رستورانت های مردانه بروند، ایجاد رستورانت مخصوص خانم ها یک نیاز بود که او در مورد اقدام کرد.

وى افزود قیمت غذاهایی که او عرضه می کند، ارزان (٥٠ تا ۱۵۰افغانی) است و برعلاوۀ خانم ها که به رستورانت مراجعه می کنند، روزانه ده ها دکاندار محل نیز از غذاهای تهیه شده در این رستورانت استفاده می کنند.

 سویتا خرم گفت که بازگشایی این رستورانت، شروع کار وی است و او در نظر دارد که این رستورانت را انکشاف دهد و در کنار آن، یک کودکستان را نیز در ایبک ایجاد کند.

خانم های شهر ایبک، از ایجاد این رستورانت خرسند اند.

سیما گل که با دو دختر خود در این رستورانت برای صرف غذا آمده بود، گفت: «در سمنگان همچو محیط برای خانم ها وجود نداشت و بعضی اوقات که به خاطر صرف غذا به رستورانت های شهر می رفتیم، به مشکلات رو به رو میشدیم، خیلی خرسندم که این بانو رستورانت باز نموده، فضای خوب و مناسب برای صرف غذای دختران و خانم ها را مساعد کرده است.»

گلالی صافی رییس امور زنان سمنگان، از این اقدام سویتا با قدردانی یاد کرد و از سایر خانم ها نیز خواست تا به تجارت و کاروبار رو آورند وعملا در فعالیت های اقتصادی سهم بگیرند.

او گفت: «زنان هم می توانند به مثل آقایان، در تجارت و کسب و کار، از خود شایستگی نشان دهند و باعث پیشرفت و ترقی در جامعه خود شوند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement