خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عالمان دين: حملۀ مهاجمان بر پوهنتون کابل مجوز شرعى ندارد

عالمان دين: حملۀ مهاجمان بر پوهنتون کابل مجوز شرعى ندارد

Nov 04, 2020 - 16:10

کابل (پژواک، ۱۴ عقرب ۹۹): وزارت حج و اوقاف می گوید که حمله بر محصلان پوهنتون کابل؛ حملۀ جهل برعلم و دانش بوده و در مجموع در افغانستان، حرام بوده و هیچ مجوز شرعی ندارد.

محمد قاسم حلیمی سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف؛ امروز در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "حمله تروریستی بر پوهنتون کابل، حملۀ جهل برعلم و حملۀ جهل بر مرجع عرفان و دانش است."

او با اشاره به فتوای دو سال پیش علمای افغانستان، فتوای بیانیه ائمه حرمین وعلمای اسلام در مکه، فتوای علمای اندونیزیا و بنگلدیش و فتوای اخیر علمای کشور، افزود که در این فتواها جنگ در کشور اسلامی افغانستان تحت هر عنوان حرام و ناروا دانسته شده است.

در همین حال، آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی از مراجع تقلید اهل تشیع، حمله تروریستی به پوهنتون کابل را حمله به اعتبار کشور عنوان کرد و افزود: «اینگونه حملات نه توجیه بشری دارد و نه توجیه اسلامی و با هیچ معیار و ملاکی برابر نیست.»

به گفتۀ او؛ اگر عاملان این گونه حملات خود را بشر می دانند، با کدام ملاک انسانی به دانشگاه، زایشگاه، آموزشگاه، هوتل های عروسی و مسافران در مسیر راه ها حمله ور می شوند و با کدام ملاک اسلامی، حمله به این مراکز را تجویز می کنند.

مولوی خالقداد عضو شورای سرتاسری علمای افغانستان که به نمایندگی از این شورا صحبت می کرد گفت که حمله بر محصلین، استادان پوهنتون، تاسیسات علمی و قتل مسلمانان، براساس قرآن و سنت منع قرار داده شده است.

وی افزود: «براساس آیات قرآن کريم، سزای قاتل جهنم است و افزون بر آن، آدم قاتل مورد غضب ولعنت خداوند نیز قرار می گیرد. »

مولوی خالقداد تصریح کرد نیروهای امنیتی کشور که در رویداد تروریستی پوهنتون کابل، جان هزاران محصل و استاد را نجات داده اند، بر اساس آیات قرآن در زمره افرادی قرار دارند که گویا تمام انسانیت را نجات داده باشند.

این در حالی است که دو روز قبل(۱۲ عقرب)، دو تن از مهاجمین بر پوهنتون کابل حمله کردند، که به اساس معلومات وزارت امور داخله، در این حمله حدود۲۲ تن کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement