خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از هشت هزار شاگرد براى راهيابى به مکاتب افغان- ترک امتحان کانکور اخذ شد

از هشت هزار شاگرد براى راهيابى به مکاتب افغان- ترک امتحان کانکور اخذ شد

Nov 05, 2020 - 14:40

کابل(پژواک، ۱۵عقرب ٩٩): روند اخذ امتحان کانکور هشت هزار متعلم توسط بنیاد معارف افغان- ترک، امروز در کابل آغاز شد و قرار است از میان آنها بیش از ۱۴۵۰ تن، در مکاتب افغان ترک در کابل و کشور ترکیه، جذب شوند.

شاکر وایووت رئیس بنیاد معارف افغان- ترک، امروز ١٥ عقرب در آغاز افتتاح امتحان کانکور گفت: "مشکلات مردم افغانستان از طریق تعلیم و تربیه حل می شود؛ به همین علت ما در تلاش هستیم تا با افزایش مکتب ها و شاگردان به مردم افغانستان کمک کنیم."

وی افزود که امروز و فردا، امتحان ۸۰۰۰ دانش آموز برای راهیابی به مکاتب افغان-ترک در سراسر کشور اخذ مى گردد، که از ميان آنها بيش از يک هزارتن جذب ميگردد.

افزون برآن، موصوف گفت که برای شاگردانى که امتحان را موفقانه سپرى و به مکاتب افغان-ترک راه مى يابند، بورسیه های کامل و تخفیف در نظر گرفته شده است.

برمبناى معلومات وایووت، سوالات تهیه شده برای این امتحان به کمک پوهنتون استانبول به سطح آسان، متوسط و سخت تهیه شده است.

به گفتۀ او در يک امتحان رقابتى ديگر، از ميان ۸۰۰ تن فارغان مکاتب افغان- ترک، ۴۰۴ تن آنها  توانستند به پوهنتون های دولتی ترکیه در رشته های مختلف، بورسیه های کامل را دریافت نمايند که از این جمله، ۲۰ تن آنها به رشته های طبی راه یافته اند.

وایووت، در ادامه از گشایش دو مکتب معارف افغان- ترک در ولایات میدان وردک و هلمند، برای سال جدید تعلیمی خبر داد.

احمد ضمیر گوارا رئیس معارف شهر کابل، ضمن تشکر از وزارت معارف ترکیه بخاطر جذب شاگردان در مکتب معارف افغان- ترک، گفت که با در نظرداشت تفاهمنامه میان وزارت معارف ترکیه و وزارت معارف افغانستان که به امضا رسیده، حمایت های لازم را برای پیشبرد فعالیت های عمدۀ افغان- ترک در نظر می گیرد.

صدف یک تن از دانش آموزانى که در امتحان ورودی بنیاد معارف افغان- ترک اشتراک کرده بود، گفت که بخاطر علاقه و کیفیت درسی خوبی که در این مکتب وجود دارد، ثبت نام کرده و به مدت یک ماه به صورت اختصاصی برای امتحان ورودی، آمادگی گرفته است.

وی از اخذ امتحان امروز راضی بود و گفت مکتبی که فعلا درس می خواند، صنف شش می باشد و برای ورود به صنف هفتم، امتحان در بخش اجتماعیات و ریاضی را سپری کرده است.

این در حالی است که سال گذشته نیز مکتب معارف افغان- ترک، به تعداد ۱۰۰۰ تن را در این مکتب شامل بورسیه کرده و ۱۰۰ تن دیگر از فارغان این مکتب را به کشور ترکیه برای ادامه تحصیل فرستاده است.

لیسه آریانا افغان- ترک در سال ۱۳۶۸ در کابل فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون، شاگردان این لیسه با شرکت در مسابقات منطقه و جهان؛ ده‌ها مدال طلا، نقره و برونز را به دست آورده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement