خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خبرنگاران زن، وزارت اطلاعات وفرهنگ را به نداشتن ميکانيزم نظارت ازرسانه متهم کرد

خبرنگاران زن، وزارت اطلاعات وفرهنگ را به نداشتن ميکانيزم نظارت ازرسانه متهم کرد

Nov 05, 2020 - 09:41

کابل ( پژواک ، ۱۴عقرب ۹۹) : شماری ازخبرنگاران زن دریک گفتمان با بیان چالش های شان، وزارت اطلاعات فرهنگ را به نداشتن میکانیزم نظارت از رسانه هامتهم کردند؛ اما مـسئولان اين وزارت می گویند که تا سال آينده میکانیزمى دراين راستا آماده مى شود .

گفتمانی به ابتکار وزارت اطلاعات فرهنگ با برخی ازخبرنگاران زن در رسانه ها امروز تحت عنوان " زنان خبرنگار؛ چالش ها و راه حل ها " درکابل برگزارگرديد.

محبوبه کریمی عضو هیات رهبری مرکز حمایت از خبرنگاران زن و سخنران نخست اين گفتمان گفت که زنان خبرنگار درحال حاضر با چالش های زیادی چون مشکل درقراردادها ، نداشتن رخصتی ها ، عدم موجودیت مصئونیت کاری ،عدم دسترسی به اطلاعات ، عدم داشتن حقوق و امتیازات برابر با مردان و موجودیت تعصب جنسیتی دراتاق خبرمواجه اند.

وى  افزود، اگر وزارت اطلاعات و فرهنگ با این چالش های زنان خبرنگار مبارزه نکند، با گذشت هرروز تعداد زنان در رسانه ها کاهش خواهد یافت .

وحیده فیضی مسئول جندر کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران که دراین نشست حضورداشت، با تاکید براین چالشها گفت که اکثر رسانه ها چیزی را بنام قانون نمی شناسند.

وی افزود : "مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با تحقیق در بارۀ وضعیت بیش از یک هزار خبرنگار زن در۳۰۲ رسانه و ۲۸ ولایت، دریافته است که با همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان نزدیک به ۲۳۰ خبرنگار زن(۵۰ تن در کابل) که بیش از ۲۰ درصد کُل مجموعی خبرنگاران زن در افغانستان است، کارشان را از دست داده‌اند. شماری از آنها به رخصتی بدون معاش و یا با نیمی از معاش یا امتیازات کمتراز گذشته از سوی نهادهای رسانه‌ای شان سوق داده شده‌اند. "

وی مى گويد که وزارت اطلاعات و فرهنگ باید میکانیزمی را برای نظارت دقیق ازرسانه ها ایجاد کند تا این چالش ها که دامنگیر اکثریت زنان خبرنگاردر رسانه ها شده است، ازمیان برداشته شود.

موصوف درادامۀ صحبت هايش گفت:« قضایای که باید به وزارت اطلاعات و فرهنگ میرفت خود ما آن را با گرفتن وکیل مدافع حل کرده ایم .»

خانم فیضی با اظهارنگرانى ازبرخورد نامناسب برخى ازمسئوولان رسانه ها با خبرنگاران زن گفت که شماری از خانم های خبرنگارحتی ازعقد قرارداد تا فسخ قرارداد هیچ اگاهی ندارند.

نجیبه ایوبی مسئول دفترنی در اشاره با مشکلات زنان خبرنگارگفت که در افغانستان ۱۲۰۰۰ هزار خبرنگار مصروف ارایه خبرها اند که از آن جمله ۸۰۰ تن آنها زنان می باشند.

وی بدون گرفتن نام رسانه ها  افزود که در برخی رسانه ها اصلا زنان حضور ندارد .

خانم ایوبی، دلیل چالش هایی را که  در رسانه ها برزنان تحمیل می شود  جامعه مرد سالار و پدیده های سنتی خوانده واز وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست تا میکانیزمى راجهت نظارت از رسانه ها آماده سازد .

اما عبدالمنان شیوا شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ با تایید چالش خبرنگاران زن گفت که رسانه ها با وزارت همکاری نمی کنند.

وی افزود:«سال گذشته ازرسانه ها خواسته شد تا قرارداد خط های همکاران خود را به وزارت اطلاعات و فرهنگ بفرستند، اما تنها آژانس خبری پژواک قراردادهایش را به ما فرستاد.»

وی علاوه کرد که وزارت اطلاعات فرهنگ درنظر دارد تا آژانس خبری پژواک را مورد تقدیر قرار دهد.

به گفتۀ اين مقام بلند پايۀ وزارت اطلاعات  وفرهنگ، رسانه ها اين وزارت را  تنها وقتی می شناسند که جوازفعاليت کار داشته باشند.

وی متعهد شد که پس از برگزاری چند گفتمان توفیق خواهند یافت تا برای رفع چالش ها که هم خبرنگاران زن و هم مرد با آن مواجه اند در سال  ۱۴۰۰میکانیزم نظارت ازرسانه ها ، همچنان دیتابیس خبرنگاران وبرنامه های ظرفیت سازی را برای بهبود وضعیت خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن را آماده خواهند کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement