خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسئولان حکومتى: محصلان پوهنتون کابل بدون هراس به دروس خويش حاضر شوند

مسئولان حکومتى: محصلان پوهنتون کابل بدون هراس به دروس خويش حاضر شوند

Nov 05, 2020 - 14:51

کابل (پژواک، ۱۵عقرب ۹۹): وزارت تحصیلات عالی، از کار روی طرح امنیتی برای تامین امنیت پوهنتون های دولتی خبر داده و از والدین محصلین پوهنتون کابل می خواهند تا بدون کدام تشویش، فرزندان شان را برای ادامۀ دروس بفرستند.

در حملۀ دو مهاجم مسلح در دوازدهم عقرب بر پوهنتون کابل، ۲۲ تن که بیشترین آنان محصلین بودند کشته شده و ۲۷ محصل دیگر زخم برداشتند.

نور احمد دوریش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی، امروز در یک نشست خبری مشترک با رهبری پوهنتون کابل، حمله بر پوهنتون کابل را درد آور یاد کرد.

وى گفت: «تصور نمی کردیم وتوقع نمی رفت که پوهنتون کابل مورد حمله قرار گیرد،  ما مجبور هستیم که در پلان آینده امنیتی خود تجدید نظر بکنیم، ما هیچ فکر نمی کردیم که دشمنان مردم افغانستان بزرگترین مرکز علمی کشور را هدف قرار بدهند.»

او افزود که کار بالای طرحى در راستای تامین امنیت ۳۹ پوهنتون دولتی آغاز شده است، که با تطبیق این طرح جامع، جلو هر نوع حمله بر مراکز آموزشی دولتی گرفته خواهد شد.

به گفتۀ موصوف در حال حاضر به دنبال حمله بر پوهنتون کابل، منسوبین امنیتی که مسئولیت تامین امنیت پوهنتون کابل را داشتند، تغییراتی به وجود آمده است و برعلاوه قطعه محافظت پوهنتون، منسوبین قطعات واکنش سریع نیز توظیف شده اند تا امنیت این مرکز را تامین کنند.

فیصل امین معاون امور محصلان پوهنتون کابل نیز گفت که والدین محصلین پوهنتون کابل، می توانند بدون کدام تشویش فرزندان شانرا تشویق کنند تا به دروس شان حاضر شوند و نگذارند که دشمنان مردم افغانستان، به اهداف شان برسند.

به گفته موصوف، هدف دشمنان ترویج جهل و نادانی است که هیچ گاه به هدف شان نخواهند رسید.

وی افزود: «دشمنان داخلی و خارجی تلاش کردند تا به نسل آینده آسیب برسانند، که موفق هم شدند؛ اما هیچ گاهی نمی توانند جلو تحصیل، علم و دانش را بگیرند.»

به گفته او تیم هایی از سوی پوهنځی روان شناسی پوهنتون کابل توظیف شده؛ تا با محصلین و فامیل های آنها کار کند تا روان محصلین را تغییر بدهند.

امین گفت که از دیروز به این طرف، دروس در پوهنتون کابل آغاز شده است و از محصلین خواست تا بدون کدام هراس، به دروس شان ادامه بدهند و به جهل و نادانی نه بگویند.

وی در نشست امروز گفت که در حملۀ یاد شده، ۱۸ محصل و یک کارمند این پوهنتون جان باخته و ۳۹ تن از محصلین دیگر زخم برداشته اند که با هر خانواده جان باخته، یکصد هزار افغانی و با مجروحین ۵۰ هزار افغانی از سوی ریاست جمهوری کمک نیز صورت گرفته است.

بنابر معلومات موصوف، در حال حاضر در پوهنتون کابل، ۲۵۸۱۶ محصل مصروف فراگیری تحصیلات از سوی یک هزار استاد می باشند.

محمد شفیع شریفی معاون علمی پوهنتون کابل نیز گفت که تیم ها موظف شده اند که برای محصلین روحیه بدهند تا آنها به دروس شان برگردند.

وی در خطاب به فامیل های محصلین افزود: «اطمینان میدهیم که تدابیر جدی گرفته شده و شما فرزندان تان را تشویق بکنید که به پوهنتون برگردند.»

او در پاسخ به سوالی گفت: «کار از سوی ارگانهای امنیتی و کشفی به شدت جریان دارد؛ تا علل و انگیزه این رویداد مشخص شود؛ در حال حاضر اولویت وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون کابل، تامین امنیت این نهاد تحصیلی است و تلاش ها در مورد ادامه دارد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement