خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اسناد: طالبان در هرات خواستار توقف کار بند پاشدان شدند

اسناد: طالبان در هرات خواستار توقف کار بند پاشدان شدند

Nov 07, 2020 - 16:51

هرات (پژواک، ١٧عقرب ٩٩): آژانس خبری پژواک، به اسنادی دست یافته است که نشان می دهد، طالبان به مسئولان و کارکنان بند پاشدان هشدار داده اند که کار بند را متوقف سازند.

در اسنادی که به پژواک رسیده است، طالبان در یک مکتوب به مسئولان بند پاشدان نگاشته اند که پروژۀ بند پاشدان، با طالبان قرارداد نگردیده؛ بنابر این، کار آن باید متوقف شود.

در این مکتوب، از نقل ولسوال نظامی طالبان برای ولسوالی کرخ نگاشته شده است، درصورتیکه از امر این گروه اطاعت نشود؛ سربازان، موترداران و انجنیران بند پاشدان مصئون نخواهند بود.

در اسناد دیگری که به دست پژواک رسیده است نشان میدهد که طالبان پس از آن، کارکنان بند پاشدان را هشدار داده اند که این گروه از مسئولان بند پاشدان، حق "ده یک" خواستند و هنگامیکه این خواست شان از سوی مسئولان بند پاشدان رد شده است، طالبان اقدام به تهدید کارکنان بند کرده اند.

در گزارش وضعیت امنیتی پروژه بند که توسط محمد عارف اڅکزی رئیس پروژه بند پاشدان امضا شده است، آمده است که از چند روز به این سو، طالبان به قریه های نزدیک به بند پاشدان گشت و گذار دارند و افراد این گروه، عملاً در قریه های نزدیک به بند پاشدان (چهار برجک، آبگرمک، مورچه خوان، خیرآباد، سرخ رود، چغماق، عنبر جنده خوان، علی افغان، رباط سرخ، صالح آباد، دیزک)، گشت و گذار دارند و تمام فشار خود را بالای نیروهای امنیتی این بند وارد می کنند.

در این سندها آمده است که بالای بند پاشدان، ١٧ انجنیر تبعۀ کشور هندوستان، یک انجنیر تبعۀ اوکراین، ١٥٠ انجنير داخلی، ٨٠٠ نفر کارگر، ٤٠٠ عراده موتر سبک و سنگین در بخش های مختلف این بند مصروف کار می باشند و اگر جلو این تهدیدها گرفته نشود، افراد این گروه فشارهای خود را بیشتر بالای این بند، وارد خواهند کرد.

 در این سند آمده است که اکنون ساخت بند پاشدان، به مرحلۀ حساس خود رسیده است و اگر کوچکترین حمله بالای این بند انجام شود، باعث توقف کار بند خواهد شد.

در همین حال، انجنير سیدحسن فضلی رئیس حوزه هریرود در هرات، تهدیدات طالبان بالای این بند را تایید کرد و به پژواک گفت که این تهدیدها، مانع توقف کار بند پاشدان نشده است.

به گفتۀ وی، مقام ولایت را نیز از تهدیدهای اخیر طالبان در جریان گذاشته است و اداره محلی، اقداماتی را در این مورد روی دست خواهد گرفت.

وی افزود تا هنگامیکه شرایط ممکن باشد، کار بند پاشدان ادامه خواهد داشت.

او بیان داشت که تاکنون حدود ٥٠ درصد کار بند پاشدان پیشرفته است و کار به شدت بالای این بند جریان دارد.

 غلام حبیب هاشمی عضو شورای ولایتی هرات نیز به پژواک گفت که اخیراً طالبان نه تنها بند پاشدان، بلکه تمام پروژه های دیگر عمرانی را که در بخش های گوناگون ولایت هرات راه اندازی شده، تهدید کردند و خواهان ده فیصد حق هستند.

اما وی گفت که پروژۀ بند پاشدان، یک پروژۀ ملی است و یک کندک بزرگ از محافظت عامه برای تامین امنیت آن، مستقر است و نباید هراس از تهدید طالبان داشته باشند.

وی افزود که اگر مسئولان کندک محافظت عامه؛ از این تهدیدها هراس پیدا کرده اند، باید استعفا بدهند؛ تا یک فرد دیگر که هراسی از این تهدیدها نداشته باشد، مستقر شوند.

او همچنان حضور طالبان در قریه های نزدیک به شهر و ولسوالی ها را تایید نموده و گفت که حکومت باید برنامه اى برای سرکوب آنان روی دست گیرد.

موصوف بیان داشت که تهدید طالبان و حق خواهی آنان، بالای همه پروژه ها وجود دارد و حتى چند روز پیش، طالبان از سازندگان دو پُل که در منطقه اسحاق سلیمان ناحیه ١٣ جریان دارد، خواهان ده درصد حق شدند و حتى بالای این پروژه بمب صوتی انداختند؛ اما مردم محل در برابر طالبان ایستادند و هیچ حقی به طالبان ندادند و اکنون کار پروژه به شدت جریان دارد.

باشندگان هرات نیز از تهدید طالبان در برابر پروژه های بزرگ ملی، ابراز نگرانی می کنند و ازحکومت میخواهند که تهدید طالبان را ساده نگیرند و عملیاتی را برای سرکوب این گروه در قریه های اطراف بند پاشدان راه اندازی کند.

سید مسعود یک تن از باشندگان هرات، به پژواک گفت: "بند پاشدان سرمایه کل ملت است، این محل تفریحگاه هراتیان است و مردم اجازه نمی دهند که طالبان، کار این بند را متوقف سازند و از دولت هم میخواهیم که عملیاتی برای پاکسازی طالبان در ولسوالی کرخ راه اندازی کند."

اما جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت که تامین امنیت و پشرفت کار پروژه های بزرگ عمرانی به خصوص بند پاشدان، از اولویت های کاری اداره محلی است.

وی بیان داشت که برای بند پاشدان، نه تنها که یک کندک بزرگ از نیروهای امنیتی برای تامین امنیت آن مستقراند، حمایت های مردمی نیز از این بند وجود دارد.

او افزود که برخی گروه ها و حلقات، تلاش می کنند با تبلیغات منفی، به روند کار بند پاشدان خلل وارد کنند؛ اما نیروهای امنیتی و ادارۀ محلی، اجازۀ هیچ تهدیدی را بالای این بند نمی دهند.

در این مورد دیدگاه ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان را خواستیم؛ اما وی پاسخ نداد.

اما قبلا طالبان به پژواک تاييد کرده بودند که از بعضى پروژه هاى عمرانى آنها پول مى گيرند و زمانى براى شان اجازۀ کار ميدهند که اجازه نامۀ کميسيون تدارکات طالبان را داشته باشد.

بند آبگردان پاشدان، در ۲۰ کیلومتری شرق شهر هرات، در ولسوالی کرخ موقعیت دارد.

کار ساخت پاشدان در سال ۱۳۹۰ خورشیدی آغاز شد و قرار بود طی دست‌کم سه سال، به بهره ‌برداری برسد؛ اما در سال‌های گذشته بنا بر دلایل گوناگون، روند ساخت‌وساز آن، بارها متوقف شد و یا با کُندی پیش‌ رفت.

به گفتۀ مسئولان محلی، بند پاشدان که در تقاطع سه دريا (کرخ، سیاه آب، و سیرآب) اعمار میگردد؛ دارای ظرفیت ذخیروی ٥٤ میلیون متر معکب آب می باشد، که بعد از بهره برداری علاوه بر آبیاری ۱۳ هزار هکتار زمین و تولید ۲ مگاوات برق، فضای مناسب تفریحی را نیز برای شهروندان شهر هرات مساعد خواهد نمود.

در اوضاعى که برخی کشورهای همسایه با کاهش شدید منابع آب آشامیدنی دست‌به‌گریبان هستند، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این پروژه، ذخیره و مدیریت آب است.

 افزون بر این، پاشدان به دلیل فاصلۀ نزدیک به شهر هرات، می‌تواند پس از بهره‌برداری به يک محل تفریحی بدل شود و از لحاظ اقتصادی، سودمندی داشته باشد.

پس از بهره‌برداری بند سلما ( بند دوستی افغانستان و هند) در هرات؛ حالا ساکنان ولایت‌های غرب کشور، بهره‌برداری از بندهای تیرپل، پاشدان و کفگان در هرات و بخش‌آباد و کمال‌خان در فراه و نیمروز را انتظار می‌کشند.

پژواک، به همکاری مالی دنمارک و برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP)، این گزارش را تهیه کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement