خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در صورت عدم احتیاط، افغانستان با موج دوم کرونا رو به رو خواهد شد

در صورت عدم احتیاط، افغانستان با موج دوم کرونا رو به رو خواهد شد

Nov 07, 2020 - 16:15

کابل (پژواک، ۱۷ عقرب ۹۹): در حالی از موج دوم کوید - ۱۹ در افغانستان صحبت می شود که میلیونها افغان، این بیماری را سپری کرده و تاکنون، برای مبتلا شدن دوباره به این مرض در کشور، فقط یک مورد مثبت به ثبت رسیده است.

شیوع موج دوم این بیماری در برخی کشورها در حالی اتفاق افتاده که واقعات مثبت کوید – ۱۹ برای دومین بار در جهان بسیار کم به ثبت رسیده و تاهنوز ثابت نشده است که ساختار "آنتی بادی" در برابر ویروس کرونا، تا چه مدت فرد را از مبتلاشدن دوباره به این بیماری نگهداری می کند.

ویروس کرونا برای اولین بار در ماه قوس سال گذشته، در واهان چین و سپس در کشورهای گوناگون جهان گسترش یافت و تاکنون (۱۷ عقرب) نزديک به ٥٠ ميليون مورد این بیماری در سراسر جهان ثبت گردیده است و از این جمله ٢ ميليون و بيش از ٢٥٠ هزار تن جان خود را از دست داده و بیش از ٣٥ میلیون تن دیگر صحت یاب شده اند.

به اساس معلومات صحت عامۀ افغانستان، از ماه  دلو سال گذشته ۴۲۰۳۳ مورد مثبت کوید – ۱۹ در افغانستان به ثبت رسیده است، که از این جمله ١٥٥٦ تن جان باخته و ۳۴۴۴۶ نفر دیگر بهبود یافته اند.

اما این درحالیست که وزارت صحت عامه، بتاریخ ۱۵ ماه سنبلۀ سال روان، از روی یک سروی اعلام کرد که تا آن زمان، ده میلیون تن در افغانستان به کوید – ۱۹ مبتلا بودند.

 نتایج و ارقام سروی یاد شده نشان می دهد که تا مورخ ۱۵ سنبله، در افغانستان از هر ده مورد مثبت؛ چهار مورد آن ثبت شده است.

شیوع این بیماری از ماه دلو سال گذشته در افغانستان، روز به روز رو به افزایش بوده و در ماه ثور به اوج خود رسید.

به اساس گزارشها، بيشترین واقعات کوید – ١٩ در افغانستان (۱۰۶۲) مورد مثبت، به تاریخ ۲۶ ثور به ثبت رسید و بعد از این، واقعات مثبت این بیماری، روز به روز روبه کاهش رفت و تعداد آن هر روز به ده ها کاهش یافت.

ارقام ثبت شده نشان می دهد که در سه ماه گذشته، هر روز بطور اوسط، ۵۴ مورد کوید – ۱۹ در کشور به ثبت رسیده است. در این سه ماه؛ بیشترین (۲۱۵) واقعۀ مثبت بتاریخ ۲۲ اسد سال روان و کمترین (یک) مورد، بتاریخ پنجم سنبله به ثبت رسیده است و در این مدت، روزی هم هست که هیچ واقعه اى به ثبت نرسیده است.

موج دوم کرونا

به اساس معلومات مرکز اروپایی کنترل و جلوگیری مرض ها، موج دوم این بیماری، هنوز در افغانستان و برخی کشورهای دیگر نیامده است؛ اما در برخی کشورها موج دوم کرونا مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

عوامل موج دوم

داکتر حیات الله هدایت استاد پوهنتون طبی کابل گفت که در برخی کشورها، بخصوص کشورهای پیشرفتۀ جهان از آغاز و اوج کرونا، مبارزه با  ویروس کرونا و قرنطین بسیار جدى بود و از اثر آن؛ تعداد بیماران ویروس کرونا نزدیک به صفر رسيد.

وی افزود: "بعد از آنکه بیماری کرونا کنترل شد و کاهش یافت؛ اما صفر نشد،  این کشورها به مکاتب، پوهنتون ها، و سایر تجمعات اجازه دادند؛ اینکه از یک طرف میزان واقعات کرونا به صفر نرسیده بود، از طرف دیگر بسیاری افراد به این بیماری آلوده نبودند و سوم اینکه تجمعات آغاز شد؛ بنابراین کسانی که به این بیماری مبتلا نشده بودند، گرفتار شدند و موج دوم آغاز شد."

یک فرد دوباره به بیماری کرونا مبتلا می شود؟

داکتر حیات گفت که بر اساس داده های منتشر شده، برخی از مردم جهان که یکبار به بیماری کرونا مبتلا شده اند، بعد از بهبود یافتن؛ دوباره به این بیماری مصاب شده اند؛ اما تعداد این نوع افراد بسیار کم است.

وی گفت: "بر اساس معلومات، این چنین یک واقعه در هانگ کانگ و یک مورد دیگر در امریکا گزارش شده است، یک حادثۀ مشابه در هرات افغانستان نیز گزارش شده است؛ یک نفر که داکتر بخش انتانی بود، یکبار به کرونا مصاب شد، پس دوباره صحت یاب شد، و پس از بهبود یافتن، دوباره به بیماری کرونا مبتلا شد و متأسفانه که از اثر همین بیماری جان خود را از دست داد."

داکتر اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه تایید کرد که تنها یک نفر در افغانستان (داکتر میر ابراهیم بسیم باشندۀ هرات) حدود سه ماه پیش، برای بار دوم به بیماری کرونا مبتلا شده و از همین خاطر جان باخت. وی افزود که تاکنون مورد دیگر مبتلا شدن دوباره به ویروس کرونا، در افغانستان گزارش نشده است.

طبق معلومات منتشر شده، متخصصان تاهنوز نتوانسته اند بگویند که یک فرد پس از مبتلا شدن و دوباره بهبود یافتن از بیماری کوید – ۱۹، تا چه مدت می تواند از این بیماری مصئون بماند.

طبق معلومات، یک نوع مصئونیت آن است که فرد مبتلا به بیماری کرونا دوباره آلوده نمی شود؛ اما یک نوع مصئونیت، مصئونیت نسبی است که در صورت آلوده شدن دوباره، بیماری شدید نمی باشد و انتقال آن به دیگران هم کم است.

منبع افزود که یک تحقیق افراد مبتلا به کوید -۱۹ نشان داده است که آنتی بادی ویروس یادشده، با گذشت زمان ضعیف می شود؛ اما به مدت سه تا شش ماه نسبتاً ثابت باقی می ماند.

اما توماس کامرات یک پروفیسور آلمانی، در مصاحبه با "دویچه ویله" گفته است، کسایکه نشانه های کوید – ۱۹ خفیف را داشته باشند؛ در بدن آنها انتی بادی برای زمانی محدود موجود می باشد.

کامرات گفته است: "تعداد بسیار کمی از افراد هستند که پس از دو تا سه ماه، آنتی بادی در بدن آنها دیده نمی شود، برای اکثر افراد این مدت زمان طولانی است... حدود ۹ ماه می شود که ما این ویروس را می شناسیم؛ بنابراین اکنون نمی توان پیش بینی کرد که چه تعداد بیمار، پس از دو سال هم آنتی بادی داشته باشند."

متخصصان امور صحی می گویند که برای جلوگیری از ویروس کرونا به واکسین نیاز است.

به اساس معلومات سازمان صحی بین المللی، تلاش ها برای ساخت واکسین ویروس یادشده، در کشور های گوناگون جهان جریان دارد و در برخی از کشورها، این تلاش ها به آزمایشات کلینیکی رسیده است.

احتمال وقوع موج دوم کرونا در افغانستان:

وزارت صحت عامه می گوید که اگر مردم به توصیه های صحی توجه نکنند، می تواند با خنک شدن هوا موج دوم ویروس کرونا در افغانستان سرایت کند. برخی از متخصصین احتمال این امر را بسیار کم می دانند.

داکتر هدایت الله حیات استاد پوهنتون طبی کابل گفت که احتمال موج دوم بیماری کرونا در افغانستان بسیار کم است؛ زیرا بسیاری از افغان ها به این بیماری مبتلا شده اند؛ اما با سرد شدن هوا در کشور، واقعات مثبت این مرض بیشتر خواهد شد.

به گفتۀ وی، حدود سه ماه پیش هر روز بین چهار- پنج تا ده مورد مثبت در افغانستان به ثبت می رسید، همان بود که به مکاتب و پوهنتون ها اجازه داده شد تا درس را آغاز کنند؛ اما اکنون هر روز حدود صد مورد مثبت به ثبت می رسد.

به گفتۀ وی، به ثبت رسیدن حدود صد مورد را، موج دوم گفته نمی توانیم؛ اما اینکه با سرد شدن هوا این ویروس گسترش بیشتر پیدا می کند، پس احتمال افزایش تعداد موارد مثبت بیماری وجود دارد.

داکتر اکمال سمسور سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت که احتمال موج دوم این بیماری وجود دارد؛ اما اگر مردم توصیه های بهداشتی را عملی کنند، از ماسک بیشتر استفاده کنند و از مکان های شلوغ خود را دور نگهدارند، ممکن موج دوم نیاید.

این در حالی است که بسیاری از مردم افغانستان در بیروبارها، مراکز  تعلیمی و اداره های دیگر از ماسک استفاده نمی کنند، و فاصله را مراعات نمی کنند و در جلسات شرکت می کنند.

اما سمسور گفت که اگر مردم در مجموع احتیاط نکنند، می تواند قبل از آمدن زمستان، تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا افزایش يابد و موج دوم این بیماری در افغانستان سرایت کند؛ زیرا که با سرد شدن هوا شیوع ویروس کرونا بیشتر می شود و نشستن افراد بیشتر در یک اتاق، افزایش مرض ریزش و زکام در زمستان و آلودگی هوا نیز امکانات بیماری ویروس کرونا را افزایش می دهد.

سمسور افزود: "طبق سروی اخیر، حدود ۳۱ درصد مردم در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۷۰ درصد باقیماندۀ دیگر، به بیماری کرونا مبتلا نشده اند، و دیگر اینکه در مورد این بیماری هیچ کس چیزی گفته نمی تواند که آیا اگر یک فرد مبتلا به بیماری باشد، دوباره به آن مصاب می شود یا خیر؟ پس بسیار احتیاط به کار است."

آمادگی برای موج دوم:

در دورۀ موج اول ویروس کرونا اقدامات دولت در بخش مبارزه با ویروس کرونا مورد انتقاد قرار می گرفت؛ اما سمسور در رابطه به آماده گی های جدید گفت: "ما یک پلان مکمل برای موج دوم کرونا را ساختیم و تا آغاز سال جدید برای آن وقت در نظر گرفته شده است، در پنج منطقه؛ اینطور که چگونه تعداد بسترها بیشتر شود، بیمارانیکه بسترى می شوند، چگونه به آنها خدمات خوب ارایه شود، چگونه تعداد لابراتوارها افزایش يابد، چگونه ستورها (ساتک های) مواد ضروری افزایش يابد، چگونه سیستم سرویلانس تقویه شود و با بیمارانیکه در خانه قرنطین می شوند چگونه کمک شود؛ بطور مثال داکتر باید در یک هفته، حدود یکبار این بیمار را بیبیند، معاینات وی انجام شود و توصیه های ضروری به وی داده شود."

به گفتۀ وی، در رابطه به این طرح، نظریات تمام ارگانهای ذیربط گرفته شده است، کابینه آنرا تایید کرده و از دو ماه گذشته بدینسو، در حال عملی کردن است.

پژواک، به همکاری مالی برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP)، این گزارش را تهیه کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement