خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گزارش پژواک، والى هرات را وادار کرد که از بند پاشدان ديدن کند

گزارش پژواک، والى هرات را وادار کرد که از بند پاشدان ديدن کند

Nov 10, 2020 - 18:11

هرات (پژواک، ٢٠ عقرب ٩٩) : پس از نشر گزارش آژانس خبری پژواک در مورد تهدیدهای امنیتی بالای بند پاشدان، والی هرات با شماری از مسئولان محلی، برای بازدید از روند کار این بند، به قریۀ پاشدان ولسوالی کرخ هرات رفت.

سید وحید قتالی والی هرات، امروز ٢٠ عقرب در نشست خبری درساحۀ کاری بند پاشدان، از تکمیل ٦٠ درصدی کار این بند خبر داد.

او بیان داشت که تکمیل ٦٠ درصد کار این بند، عمده ترین بخش این بند می باشد و کاراکنون برای تکمیل ٤٠ درصد باقی ماندۀ آن به شدت جریان دارد.

موصوف ازتامین امنیت بندپاشدان اطمینان داد و گفت هرتهدید امنیتی را که دربرابر این بند وجود داشته باشد، از بین خواهد برد.

هشدار والی هرات، پس ازآن است که اخیراً طالبان با ارسال مکتوبی به مسئولان بند پاشدان، گفته اندکه پروژۀ بند پاشدان، با آنان قرارداد نگردیده است و بنابراین، کارآن باید متوقف شود.

دراین مکتوب، از نقل ولسوال نظامی طالبان برای ولسوالی کرخ نگاشته شده است، درصورتیکه از امر این گروه اطاعت نشود؛ سربازان، موترداران، و انجینیران بندپاشدان مصئون نخواهند بود.

در اسناد دیگری که به دست پژواک رسیده است نشان میدهد که طالبان پس از آن، کارکنان بند پاشدان را هشدار داده اند که این گروه، از مسئولان بند پاشدان حق "ده یک" خواستند و هنگامیکه این خواست شان از سوی مسئولان بند پاشدان رد شده است، طالبان اقدام به تهدید کارکنان بند کرده اند.

در این اسناد آمده است که از چند روز به این سو، طالبان به قریه های نزدیک به بندپاشدان گشت و گذار دارند و افراد این گروه، عملاً در قریه های نزدیک به بند پاشدان (چهاربرجک، آبگرمک، مورچه خوان، خیرآباد، سرخ رود، چغماق، عنبرجنده خوان، علی افغان، رباط سرخ، صالح آباد، دیزک) گشت و گذار دارند و تمام فشار خود را بالای نیروهای امنیتی این بند وارد می کنند.

اما والی هرات تاکید می‌کند که نیروهای امنیتی، جان خود را میدهند؛ اما اجازۀ توقف کاراین بند را نخواهند داد.

وی افزود که برخی گروه‌ها وحلقات تلاش می کنند تا با نشرتبلیغات وشایعات، روند کار بندپاشدان را کند کنند.

محمد حامد صمد مدیر پروژۀ بند پاشدان نیز ازپیشرفت ٦٠ درصدی کاربند گفت که دیوار بند، بخش بزرگ بند بود و اکنون تکمیل شده است.

به گفتۀ صمد، دیوار بند پاشدان به درازی یک هزار و ١٥٦ متر، و ارتفاع ٤٠  متر ازسطح دریا ساخته شده است.

وی بیان داشت درصورتیکه چالشی دربرابر روند کار این بند پیش نیاید، این بند تا اواخر سال ٢٠٢١ میلادی تکمیل خواهد شد. موصوف افزود که این بند با هزينۀ ١١٧ میلیون دالر ساخته میشود.

بند آبگردان پاشدان، در ۲۰ کیلومتری شرق شهر هرات، در ولسوالی کرخ موقعیت دارد  کار ساخت پاشدان در سال ۱۳۹۰ خورشیدی آغاز شد و قرار بود طی دست‌کم سه سال به بهره‌برداری برسد؛ اما در سال‌های گذشته بنا به دلایل گوناگون، روند ساخت‌وساز آن بارها متوقف شد و یا با کُندی پیش‌ رفت.

به گفتۀ مسئولان محلی؛ بند پاشدان که در تقاطع سه رودخانه کرخ، سیاه آب و سیرآب اعمار میگردد؛ دارای ظرفیت ذخیروی ٥٤ میلیون متر معکب آب می باشد، که بعد از بهره برداری علاوه بر آبیاری ۱۳ هزار هکتار زمین و تولید ۲ ميگاوات برق، فضای مناسب تفریحی را نیز برای شهروندان شهر هرات مساعد خواهد نمود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement