خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان در دايکندى: حکومت به رشد صنايع دستى توجه ندارد

زنان در دايکندى: حکومت به رشد صنايع دستى توجه ندارد

Nov 14, 2020 - 19:41

نيلى(پژواک، ٢٤ عقرب ٩٩): ده ها تن از زنانى که در دايکندى مصروف توليدات صنايع دستى اند، از نبود جاى براى فروش توليدات شان شکايت دارند و خواستار ايجاد يک مکان دايمى براى فروشات شان مى باشند.

صنایع دستی، از دیر زمان در میان زنان در دايکندى مروج بوده  است؛ زنان در نقاط مختلف اين ولايت  با استفاده از نخ  لباس، سرميزى، سرتختى، پرده، پوش بالشت وغيره را با ديزاين هاى مختلف و دوخت هاى مختلف آماده مى کنند.

اما اين خانم ها از نبود مکان مشخص براى فروشات شان شاکى اند و خواستار توجه مسئولان در اين ولايت مى باشند.

بی‌نظیر حسینی خانم کهن سال در شهر نیلی که در يک دکان، صنایع دستی خانم ها را مى فروشد، گفت که زنان در اين ولايت توليدات ناب و قشنگ دارند؛ اما نبود جاى براى فروش صنايع دستى زنان، مشکل عمده مى باشد.

وى در حاليکه از کرايه بلند دکانش شکايت داشت، افزود که اگر يک مکان خاص ايجاد شود و زنان خودشان توليدات خود را بفروشند، بهتر خواهد شد.

 او از مسئولان محلى در دايکندى خواست که يک بازار زنانه براى فروش صنايع دستى زنان در اين ولايت ايجاد کنند؛ تا مشکل خانم ها حل گردد.

همچنان موصوف خواستار مساعد شدن قرضه هاى کوچک براى زنان خياط شد؛ تا آنان کار شان را توسعه دهند.

در همين حال، طاهره حسینی خانم تجارت پیشۀ دیگر که سیزده سال قبل به تولید و تجارت صنایع دستی شروع نموده است، نيز خواستار ايجاد يک مکان مشخص براى زنانى شد که درعرصه صنايع دستى کار مى کنند.

وى از مسئولان محلى دايکندى خواست که براى همچو زنان خياط و خامک دوز که رقم شان به صدها  تن مى رسد، کورس هاى آموزشى نيز برگزار نمايند.

او مسئولين محلى را به بى توجهى در جهت رشد کار همچو خانم ها متهم نموده افزود که اگر دراين قسمت توجه مى شد، حداقل يک بازار زنانه ايجاد مى گرديد و برای تولیدات زنان، بازار یابی صورت میگرفت.

موصوف گفت: «دولت باید برای صنایع دستی ما به بازارهای خارجی تبلیغات می‌کرد، با رواج شدن پوشش عصری، دیگر فراورده‌های ما فروش ندارد و تمام زحمات ما به باد فنا رفته است، تولیدات ما در دکان انبار شده است و خانواده‌هايی که تنها عاید شان صنایع دستی بود، با فقر شدید و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، در شرایط دشواری قرار داریم و نیاز داریم که از سوی دولت حمایت شویم.»

طاهره نیز سالانه نزدیک به شصت هزار افغانی کرایۀ دکان می‌دهد. وى افزود اين رقمی است که به آسانی نمی‌تواند آن را تهیه کند.

وى نبود بازار مناسب برای فروش، اجارۀ زیاد دکان و نبود زمینۀ قرضه برای گسترش صنایع دستی را از چالش‌های اساسی زنان تجارت‌پیشه و صنعت‌گر در ولایت دایکندی خواند.

با این حال بانو فاطمه اکبری معاون امور اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی، از اعمار یک مارکیت زنانه برای رشد و گسترش محصولات و فراورده‌ های زنان تجارت‌پیشه و زراعت‌ پیشه در دایکندی، خبر می‌دهد.

وی به پژواک گفت: «یکی از وعده‌های رییس جمهور به زنان دایکندی، اعمار یک مارکیت زنانه بود که خوشبختانه زمین آن خریداری شده است و سال آینده، ما شاهد اعمار آن خواهیم بود.»

گفتنی است که اکنون زنان تجارت‌پیشه و زراعت‌پیشه در ولایت دایکندی، در امرار معیشت خانواده‌ها نقش بیش‌تر دارند؛ اما کشت، ترویج و برداشت محصولات و همچنان صنعت آنان، با روش سنتی ادامه دارد و برای گسترش کار شان، نیاز به آموزش روش‌های مدرن زراعت و تجارت دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement