خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها موتر باربری میوۀ تازه در تورخم متوقف شده است

صدها موتر باربری میوۀ تازه در تورخم متوقف شده است

Nov 15, 2020 - 10:31

جلال آباد (پژواک، ۲۵ عقرب ۹۹): تاجران و رانندگان در ولایت ننگرهار می گویند که صدها موتر باربری مواد خوراکی و غیرخوراکی، در شهرک تورخم متوقف شده، که برخی از این مواد، با خطر خرابی مواجه است.

رانندگان می گویند که زمان قانونی انتظار آنها نیز به پایان رسیده و نمبر آنها رسیده است؛ اما پولیس سرحدی و مقامات دیگر، در اینجا به موترهايی اولویت میدهند که به مقامات پول میدهند.

مواد بیشترى که از طریق تورخم از سوی افغانستان به پاکستان انتقال داده میشود، میوه و سبزی است که توقف بیشتر سبب خرابی آن میشود.

هرچند مقامات، موجودیت فساد را در تورخم رد نمی کنند؛ اما تاکید دارند که با ایجاد میکانیزم منظم، به این مشکل رسیدگی خواهد شد.

رانندگان صدها لاری باربری در شهرک تورخم میگویند که برای رسیدن نمبر شان، چندین روز انتظار میکشند؛ اما علاوه بر رسیدن نمبر برای شان، بدون دادن پول، زمینۀ ورود به  دروازۀ پاکستان مساعد نمی شود.

یک راننده به نام جلیل، به آژانس خبری پژواک گفت تا زمانیکه به پولیس پول داده نشود، آنها ازدحام و مسدود بودن راه را بهانه میکنند.

وی افزود: "پولیس آمدند و از هر موتر ۲۵۰۰ افغانی خواستند؛ اما با ۱۵۰۰ افغانی جورآمد کردیم، پول ۱۱ موتر را یکجا نمودیم، باز نه راه بند بود و نه ازدحام بود، برای ما اجازۀ ورود دادند."

یک رانندۀ دیگر به نام نادر گفت آنهايی که پول یا واسطه دارند، در سرک عمومی برای شان اجازۀ رفت و آمد داده میشود؛ اما آنهايی که پول نمی دهند، برای چندین روز در ایستگاه ترانزیت متوقف می شوند.

تاجران در ولایت ننگرهار نیز از این موضوع شاکی اند و میگویند که اگر به مشکل ذکرشده رسیدگی نشود، آنها با خسارات گزاف مواجه خواهند شد.

زلمی اعظمی عضو هیئت مدیرۀ اتاق تجارت در ولایت ننگرهار، به آژانس خبری پژواک گفت که مشکل بزرگ، نبود اسکينر در شهرک تورخم می باشد که برای ازدحام و فساد، زمینه را مساعد کرده است.

اما عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار، هرچند موجودیت فساد را رد نکرد؛ اما گفت که تلاش دارند با ایجاد میکانیزم منظم، به این مشکل رسیدگی شود.

وی افزود که بیشتر اوقات، مقامات پاکستانی در شهرک تورخم نیز با بهانه های مختلف اجازۀ ورود نمی دهند، که از اثر آن مشکلات بیشتر میشود.

از سوی دیگر، مقامات وزارت ترانسپورت میگویند که با نصب ماشین های اسکینر، این مشکل حل خواهد شد.

اکبرجان پولاد معین پالیسی و تخنیکی این وزارت که به ننگرهار سفر کرده بود، به رسانه ها گفت که قرار است از طرف وزارت ترانسپورت، در تمام بنادر، ماشین های اسکینر نصب شود و این کار بخاطری در پیداکردن نمبر موتر کمک خواهد کرد، که این ماشین در هر ۱۰ دقیقه، برای عبور یک موتر زمینه را مساعد می نماید.

قابل یادآوریست که روز گذشته نیز هزاران موتر باربری، در تورخم متوقف بودند که با تلاش های والی و برخی مقامات دیگر ولایت ننگرهار، از بندر تورخم عبور کردند.

ضیاالحق امرخیل والی ننگرهار گفته بود که این مشکل، در آن طرف خط فرضی دیورند است و مقامات پاکسانی، در پنج نقطه موترهای باربری را چک می کنند، که از اثر آن مشکل توقف به میان می آید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement