خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاج بی بی: اگر طالبان صلح کنند، خون سه شوهرم را برای شان می بخشم

تاج بی بی: اگر طالبان صلح کنند، خون سه شوهرم را برای شان می بخشم

Nov 18, 2020 - 09:01

اسعدآباد (پژواک، ۲۸ عقرب ۹۹): تاج بی بی باشندۀ ولایت کنر می گوید که اگر طالبان مسلح، به صلح تن دهند، وی آماده است که خون سه شوهرش را که از سوی آنها کشته شده اند، ببخشد.

تاج بی بی باشندۀ ولسوالی مرور کنر که شوهرش در خطوط اردوی ملی وظیفه داشت، پس از کشته شدن او، با برادر شوهرش ازدواج کرد و همچنین پس از کشته شدن شوهر دومی، شوهر سومی وی که او نیز برادر شوهر قبلی او بود، کشته شد و حالا با برادر دیگر آنها ازدواج کرده است.

تاج بی بی در یک فامیل، نظر به سنت های جامعه، پس از کشته شدن شوهر اولی اش، با برادر دوم او به نکاح داده شد؛ پس از کشته شدن شوهر دومی، با برادر سومی آنها ازدواج کرد؛ او نیز در نبرد با طالبان کشته شد؛ و فعلاً با برادر چهارمى آنها ازدواج کرده است.

وی می گوید که دردهای زیادی را تحمل کرده است، ازین رو بالای دیگران تلخی جنگ را روا نمی دارد؛ زیرا از مخالفان مسلح دولت می خواهد که جنگ را خاتمه دهند؛ تا خواهران دیگر ما بی عزت نشوند، اولادهای آنها یتیم نمانند و نه هم کشته شوند.

تاج بی بی، در یک مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت: "اگر طالبان مسلح، دیگر از جنگ دست بردارند و آشتی کنند، من خون سه شوهرم را، که با مرمی آنها کشته شده اند، به آنها می بخشم. "

شوهر اولی تاج بی بی، فاتح الرحمن نام داشت، به موافقۀ پدر و مادرش با وی عروسی کرده بود؛ اما در سال ۲۰۱۱ میلادی، در جریان وظیفه اش در صفوف اردوی ملی، در یک حملۀ طالبان مسلح کشته شد و فرزند یکساله اش یتیم ماند.

تاج بی بی گفت که بعد از مرگ شوهرش، به خواست خود با رحیم الله برادر فاتح الرحمن ازدواج کرد و او نیز سرباز نیروهای خاص بود و در سال ۲۰۱۳ میلادی در حالت دفاع از کشور، از سوی طالبان کشته شد.

وی افزود: "از شوهر دومی، برایم دو دختر ماند. این بار با ایور سومی ام نکاح بستم، او نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی، در جنگ با طالبان شهید شد و از او نیز برایم دو دختر ماند. "

تاج بی بی گفت برای اینکه پنج اولاد وی بی سرپرست نمانند، خشو و خسرش نیز درد مرگ سه فرزند شان را کمتر احساس کرده باشند، با برادر دیگر شوهرش که امین الله نام دارد ازدواج کرد.

تاج بی بی افزود که شوهر چهارم وی نیز سرباز در صفوف اردوى ملی است و همیشه در هراس است که خدا ناخواسته این شوهرش را نیز از دست بدهد.

موصوف افزود: "تا کنون یک فرزند دارم، فعلاً ده ساله است، اگر خداوند به او زندگی نصیب کرد و جوان شد، او را نیز بخاطر خدمت به وطن به صفوف اردوی ملی روان میکنم؛ تا مثل پدر خود از خاک خود دفاع کند، این وطن ماست و حفاظت از آن فرض ماست. "

علاوه بر سه شوهر تاج بی بی که در صفوف نیروهای امنیتی افغان وظیفه اجرا کرده و کشته شده اند، یک برادر دیگر شوهرش نیز که سرباز اردوی ملی بود، در یک انفجار از نعمت چشم بی بهره شده است؛ او اکنون در خانه به سر می برد.

 وی گفت: "ما برای حفظ خاک و حکومت خود بیشتر از هر کس دیگر قربانی دادیم، در صفوف نیروهای افغان، سه شوهر من شهید شده اند و یک ایور من که در صفوف نیروهای امنیتی ایفای وظیفه میکرد، در یک انفجار هر دو چشمش را از دست داده و اکنون در خانه است، علاج یک چشم وی ممکن است؛ اما ما توان مالی نداریم؛ زیرا ما با تداوی این ایور، قرضدار شدیم و اکنون نیز قرضدار مردم استیم."

به اساس معلومات تاج بی بی، برای ایورش که هر دو چشم خود را از دست داده است؛ از سوی حکومت برای ۱۸ ماه در خانه معاش داده شده؛ اما اکنون دو سال می شود که آن معاش او متوقف شده است، اگر حکومت این معاش او را بدهد، هزینۀ تداوی چشم او خواهد شد.

به گفتۀ وی، علاوه بر این قربانی های خانوادۀ آنها، بازهم حکومت به آنها هیچ توجه نداد و فقط حقوق شهدای شان داده شده است.

وی از حکومت خواست تا برای یتیمان او، زمینۀ آموزش را آماده کند تا آنها از آموزش نمانند.

تاج بی بی افزود که از اثر ترس و هشدارهای طالبان، منطقۀ خود (منطقۀ بچی ولسوالی مرور) را ترک کرده و به قریۀ حصارۀ این ولسوالی مهاجر شده اند و در یک خانه که از ديگران طلب کرده است، زندگی می کنند.

تاج بی بی، که به گفتگوهای صلح اميدوار است گفت: "خداوند مذاکرات صلح را کامیاب کند، تا چه وقت جنگ ها روان خواهد بود! تا چه وقت کودکان یتیمان خواهند شد! و تا چه زمان خانم ها بیوه خواهند شد!"

موصوف افزود که در ضمن خانوادۀ خسرش، اکثر اعضای خانوادۀ پدر وی هم در اردوى ملى وظیفه دارند و با هشدارهای طالبان هم آنها تصمیم ترک کردن اردو را ندارند و به قربانی شدن در راه دفاع از وطن حاضراند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement