خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

استرالیا بخاطر کشتن ٣٩ افغان بیگناه از سوی نیروهای این کشور معذرت خواست

استرالیا بخاطر کشتن ٣٩ افغان بیگناه از سوی نیروهای این کشور معذرت خواست

Nov 19, 2020 - 14:46

کابل (پژواک، ٢٩عقرب ٩٩): پس از تحقیقات و بررسی از سوی نیروهای استرالیایی، واضح شده است که نیروهای این کشور در افغانستان، ٣٩ تن را بیگناه به قتل رسانده اند.

قابل یادآوریست که نیروهای استرالیایی، برای چندین سال در ولایت ارزگان مستقر بودند و ضمن کارهای بازسازی، در عملیات نظامی نیز اشتراک می کردند.

بر اساس گزارشات رسانه های استرالیایی؛ انگس کمپبل لوی درستیز فوج این کشور، کشتن افغان های بیگناه از سوی نظامیان استرالیایی را تقبیح کرده است.

منبع افزوده است که تحقیقات و بررسی های واقعات قتل و اذیت کردن در دوران ماموریت نیروهای خاص استرالیایی در افغانستان، چهار سال را در برگرفت و در این گزارش واضح شده است که بر اساس معلومات دقیق؛ برخی نظامیان، افغان هاى بی گناه را به قتل رسانده اند.

در گزارش ادعا شده است که نظامیان استرالیایی، ۳۹ تن بیگناه را در افغانستان به شکل غیرقانونی کشته اند.

بر اساس گزارشات، ۲۵ نظامی کنونی و سابق استرالیا، متهم به کشتار افغان های بیگناه اند و در خصوص ۱۹ تن این نظامیان، از سوی پولیس تحقیقات صورت گرفته است.

در گزارش تحقیقی آمده است که از این میان، هیچ کشتار در میدان نبرد صورت نگرفته است و نه از سوی این افغان ها، به نظامیان استرالیایی کدام خطر مواجه بوده است.

بر اساس معلومات منبع؛ در میان این ٣٩ افغان افراد عادی، دهاقین و زندانیان شامل بوده اند.

قبل از نشر این گزارش، سکات موریسن نخست وزیر استرالیا در تماس تيلیفونی با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، از موصوف و افغان ها معذرت خواسته است.

در گزارش آمده است که نیروهای خاص استرالیا، قانون استرالیا را نیز نقض کرده و از این سبب گزارش چنین عملکردها به فوج ملی استرالیا نرسیده و این واقعات مخفی نگهداشته شده است.

لوی درستیز فوج استرالیا گفته است: "من از طرف فوج استرالیا، از تمام افغان ها بخاطر فعالیت های بد نیروهای خاص استرالیا، معذرت میخواهم."

وی افزوده است: "عملکردهای ادعا شده، اعتماد افغان ها به استرالیا را متاثر کرد؛ بخاطریکه همین افغان ها از ما خواسته بودند که در کشور شان، ثبات را تامین و آنها را همکاری نماییم."

بر اساس گزارشات؛ از سال ٢٠٠٥ میلادی تا ٢٠١٦، در مورد واقعات، تحقیقات و بررسی صورت گرفته و واضح شده است که این افغان ها، بین سال های ٢٠٠٩ و ٢٠١٣ میلادی به قتل رسیده اند.

در گزارش همچنان واضح شده است که نیروهای خاص استرالیایی، پس از کشتار افغان های بیگناه، نزد آنها اسلحه و مخابره گذاشته اند، تا نشان دهند که این افراد را به شکل قانونی کشته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement