خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دولت افغانستان تخطی نيروهاى استراليايى را تقبیح و آن ‌را نابخشودنی خواند

دولت افغانستان تخطی نيروهاى استراليايى را تقبیح و آن ‌را نابخشودنی خواند

Nov 19, 2020 - 15:59

کابل (پژواک، ٢٩ عقرب ٩٩): وزارت امور خارجۀ‌ افغانستان، گزارش بازرس ویژۀ نیروهای دفاعی آسترالیا در مورد تخطی های جنگی برخی نیروهای آن کشور را که از سوی لوی درستیز آسترالیا به نشر رسید، یک اقدام لازم در جهت تامین شفافیت و‌ کسب اطمینان از طی مراحل قانونی، تامین عدالت و رسیدگی به قضایای متذکره، مى داند.

یک گزارش تحقیقی وزارت دفاع استرالیا که مدت ها در جریان بود، می گوید "شواهد معتبری" وجود دارد که نیروهای ویژه ارتش در جریان جنگ افغانستان، ۳۹ افغان بى گناه را به طور غیرقانونی کشته اند.

وزارت دفاع استرالیا (اِی دی اف)، روز پنجشنبه یافته های این تحقیقات چهار ساله درباره بدرفتاری نیروهایش را منتشر کرد.

در راپور آمده است که در جریان این تحقیقات، در مجموع ۵۷ حادثه بررسی شد و هزاران نفر شهادت دادند.

جنرال انگس کمپبل فرمانده ارشد وزارت دفاع، ازين بابت از حکومت و مردم افغانستان پوزش خواسته و معذرت خواهى کرده است.

در يک خبرنامه که از طرف وزارت خارجه افغانستان، امروز منتشر شده آمده است که صدراعظم آسترالیا، طی تماسى با رئیس جمهور کشور، وزرای امور خارجه و دفاع و لوی درستیز آن کشور با ارسال نامه های رسمی عنوانی وزرای امور خارجه و دفاع، مشاور امنیت ملی و لوی درستیز افغانستان؛ گزارش سرمفتش تحقیق نیروهای آسترالیایی در افغانستان را که حاکی از تخطی ها از قوانین جنگ از طرف برخی نیروهای آن کشور بین سال‌های ۲۰۰۵ الی ۲۰۱۶ در افغانستان می‌باشد، اذعان داشته انزجار خویش را ابراز داشتند.

منبع افزوده است که آنان به نماینده گی از مردم و دولت آسترالیا به‌خاطر وقوع این تخطی ها، از مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان معذرت خواهی نموده، از تطبیق سفارشات هیأت تحقیق، تأمین عدالت و رسیده گی به فامیلهای قربانیان، به رهبری دولت افغانستان اطمینان داده است.

در خبرنامه آمده است؛ در حالیکه دولت و مردم افغانستان، از حمایت و همکاری های همه جانبه و دوامدار دولت آسترالیا در ۱۹ سال گذشته سپاسگزار هستند، دولت افغانستان همصدا با دولت آسترالیا این تخطی ها را تقبیح و آن ‌را نابخشودنی دانسته، نشر گزارش فوق و تعیین هیأت څارنوالی آن کشور را به منظور رسیدگی به این قضیه، گام مهم در جهت تحقق عدالت تلقی می‌نماید.

وزارت خارجه افغانستان گفته است که دولت افغانستان، از عذرخواهی و همدلی رسمی مقامات آسترالیا بخاطر تسلیت خاطر مردم رنجدیدۀ کشور و اطمینانى که در مورد تأمین عدالت و جبران خسارت برای قربانیان این واقعات به رهبری دولت افغانستان دادند، قدردانی مینماید.

منبع  گفته است که هردو دولت، در تماس نزدیک با هم کار میکنند تا سفارشات هیأت تحقیق، تطبیق و عدالت تأمین گردیده به آسیب دیدگان رسیدگی و جبران خسارت صورت گیرد.

از جانب ديگر، ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است که رئیس جمهور اشرف غنی و سکات موریسن صدراعظم آسترالیا، ظهر امروز صحبت تیليفونی نمودند.

منبع افزوده است در این تماس تیليفونی، صدراعظم آسترالیا ضمن ابراز تأسف به خاطر ارتکاب جرایم جنگی از سوی شماری از سربازان آن کشور در افغانستان، از بررسی همه‌ جانبه قضیۀ مذکور و تأمین عدالت در این زمینه، به رئیس جمهور غنی اطمینان داد.

در خبرنامه يادآوري شده است که وزیر امور خارجه آسترالیا، با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، به خاطر سوءرفتار شماری از سربازان کشورش، معذرتخواهی نموده و از آوردن اصلاحات در صفوف نیروهای امنیتی کشورش، یادآوری کرده است.

در این نامه نگاشته شده است که تحقیقات در مورد مرتکبین جنایات جنگی و سوء رفتار صورت ‌گرفته از سوی سربازان آسترالیایی، چهار سال به طول انجامیده و آسترالیا تعهد می‌سپارد که نتایج قضیه مذکور، از سوی مراجع عدلی و قضایی این کشور به نشر خواهد رسید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement