خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مذاکرات صلح در قطر سريع شده و امکان پیشرفت وجود دارد

مذاکرات صلح در قطر سريع شده و امکان پیشرفت وجود دارد

Nov 19, 2020 - 15:53

کابل (پژواک، ٢٩عقرب ٩٩): منابع موثق در قطر می گویند که ممکن است طرزالعمل مذاکرات صلح، به زودی نهایی و در جریان هفتۀ آینده، در خصوص اجندا بحث آغاز شود.

یک منبع باوری، امروز به آژانس خبری پژواک گفت: "ممکن است هفتۀ آینده داخل اجندا شود." اما این منبع، در این مورد جزئیات ارایه نکرد.

حدود یک هفته قبل، این منبع به آژانس خبری پژواک گفته بود که تیم مذاکراتی دولت، برای مذاکرات صلح یک طرح معقول را ترتیب کرده و به وسیلۀ قطریان، با طالبان شریک خواهد شد.

یک عضو تیم مذاکراتی دولت در قطر، که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، امروز به آژانس خبری پژواک گفت که نشست های گروه های تماس هر دو طرف (دولت و طالبان)، سرعت یافته است.

منبع افزوده است که امیدواری بیشتر موجود است که برای نهایی شدن طرزالعمل، یک راه پیدا شود.

یک منبع شوراى عالی مصالحۀ  ملى نیز به آژانس خبری پژواک گفت که با اصول مذاکرات توافق خواهد شد؛ اما در این مورد جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

همچنان ملاعبدالسلام ضعیف یک تن از مقامات پیشین طالبان، در صفحۀ تویترش نگاشته است: "به نظر میرسد که پس از تاخیر طولانی، تیم های مذاکراتی برای مذاکرات، به طرزالعمل موفق شده اند."

همچنان برخی منابع دیگر، خبر داده اند که اختلافات بین تیم های مذاکراتی طالبان و دولت، از بین رفته است.

دفتر سیاسی طالبان در قطر تاهنوز در این مورد چیزی نگفته است.

از سوی دیگر، روز گذشته شیخ تمیم بن حمد الثانی امیر قطر، در تماس تيلیفونی با رئیس جمهور غنی، در مورد صلح افغانستان گفتگو کرده است.

پیش از این، وزیر خارجۀ قطر در یک نشست گفته بود که تا ختم سال میلادی ۲۰۲۰، شاهد پیشرفت در مذکرات صلح افغانستان خواهیم بود.

بر اساس معلومات، اختلافات ضمن مسایل دیگر در مورد طرزالعمل، زمانى شدت یافت که طالبان مبناى اصلی مذاکرات را توافق دوحه با امریکا می خواندند؛ اما تیم مذاکراتی دولت، توافق ذکرشده را مبنا نمی دانست، و چندین طرح دیگر در این مورد را از طریق قطر که نقش تسهیل کننده دارد، به طالبان فرستاده بود.

قابل یادآوریست که مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان، حدود یک و نیم ماه پیش در دوحه مرکز قطر به طور رسمی آغاز شد؛ در این مراسم بشمول پومپیو وزیر خارجۀ امریکا، وزیران خارجه و سفیران برخی کشورها نیز حضور داشتند.

همچنان در این مراسم، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی و حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه نیز اشتراک کرده بودند.

پس از این مراسم، از میان اعضای تیم های مذاکرات طالبان و دولت، گروه هاى تماس انتخاب شد و این گروه ها در نشست های عمومی و گروپی، در خصوص طرزالعمل بحث ها را آغاز کردند؛ اما تاهنوز طرزالعمل نهایی نشده و تاکنون علاوه بر اختلاف بالای برخی موارد، انعطاف پذیری نیز دیده نمی شود.

همچنان چندی قبل، محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، وارد دوحه شد و بشمول امیر قطر و اعضای تیم مذاکراتی دولت، با برخی مقامات دیگر نیز در مورد صلح، گفتگو کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement