خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نگرانی های شهریان کابل از آلودگی هوا بیشتر شده است

نگرانی های شهریان کابل از آلودگی هوا بیشتر شده است

Nov 19, 2020 - 14:49

کابل (پژواک، ٢٩ عقرب۹۹): با فرارسیدن فصل سرما، نگرانی ها از آلوده شدن هوا در شهر کابل و متوجه شدن تهدید از این ناحیه به وضعیت صحی مردم، بیشتر شده است.

در کنار گرد و خاک، استفاده از تیل بی کیفیت و مواد سوخت دودزا چون زغال سنگ، از عوامل آلوده شدن هوا در شهر حدود هفت میلیونی کابل می باشد.

گزارش ها می رساند که نبود برق و گاز مایع کافی و فقر گسترده، سبب شده است که مردم به سوخت زغال سنگ، چوب، پلاستیک و حتا تایر موتر، رو بیاورند و محیط پایتخت کشور، ده‌ها برابر بیش‌تر از معیاری آلوده شود که توسط سازمان جهانی صحت تعیین شده است.

عبدالهادی اچکزی رئیس شبکه رضاکاران محیط زیست افغانستان، ضمن ابراز نگرانی از افزایش روزافزون آلودگی هوا به خصوص در شهر کابل، به آژانس خبری پژواک، گفت: «شهر کابل به شکل کاسه بوده، هوای آلوده و گرد و غباری که از زمین بالا می شود، توسط باد تخلیه نمی شود و... یک سطح را در بالا تشکیل می دهد که مانع هوای تازه می شود.»

به گفته وی، این در حالی است که ارزیابی های تاثیرات صحی آلودگی هوا بالای صحت انسان، ارتباط نزدیک بین معروض بودن به هوای آلوده و خطرات آن در صحت انسان ها را آشکار می سازد، که این آلودگی ها باعث متاثر ساختن فعالیت چشم، سیستم تنفسی، سیستم عصبی و غیره اعضای بدن انسان و نیز حیوانات می گردد.

او  بر همکاری و تلاش مردم و نهادهای مسئول برای جلوگیری از آلوده گی محیط زیست تاکید کرد؛ زیرا به گفتۀ او محیط زیست ارتباط مستقیم و نزدیک با مردم و زندگی اجتماعی می داشته باشد.

ویس احمدی، یک تن از شهروندان کابل است، که وضعیت محیط زیستی کابل او را نگران کرده است.

وی بر توجه جدی اداره های مسئول و همچنان مردم برای جلوگیری از آلوده شدن هوا تاکید نموده، گفت: « بیشتر اوقات خود مردم محل با انداختن کثافات و مراعات نکردن نظافت تشناب های شان، باعث آلوده ساختن محیط زیست می شوند. سهم گیری مردم در حفاظت از محیط زیست با همکاری شاروالی، می تواند قسمت زیادی از مشکلات را حل کند و مانع بروز امراض شود.»

او از مردم خواست که از وسایل حمل ‌و نقل عمومی استفاده کنند و استفاده از وسایل نقلیۀ شخصی را کاهش دهند.

اسما ایوبی یک تن از محصلین و باشنده شهر کابل گفت که حالت فعلی آب و هوای شهر کابل، مردم را با چالش رو به رو کرده است و باید به رفع این معضل توجه شود؛ زیرا آلوده گی هوا تهدید کننده حیات انسان ها می باشد.

به گفته او، مردم به محیط زیست خود بی توجه هستند و نبود آگاهی لازم مردم از خطرات آلودگی محیط زیست، به این مشکل می افزاید.

به گفتۀ ایوبی، رسانه ها مسئولیت دارند که مردم را از خطرات ناشی از آلودگی هوا آگاهی دهند؛ تا به پاک نگداشتن محیط زیست شان توجه کنند.

او نیز تاکید کرد که اداره های مسئول نیز به رفع مشکل آلودگی هوا توجه داشته باشند.

انجنیر حسن غلامی رئیس صحت محیطی و محیط زیست شاروالی کابل نیز مشکلات آلودگی هوا در شهر کابل را تایید کرد و آن را بیشتر ناشی از استفادۀ مواد سوخت دودزا چون تیل بی کیفیت، استفاده از موترهای کهنه، زغال سنگ و غیره  خواند.  

اما او گفت: «ما برای کاهش آلوده گی آب و هوای کابل، پلان مشترک بین ادارات محیط زیست، شاروالی کابل و وزرات داخله را ترتیب داده ایم که بر بنیاد آن، خوشبختانه تقربیا از حدود ۵۰۰ بلند منزل در سال گذشته، در ۱۴۹ منزل فلتر هوا را نصب نموده و در حال حاضر، شاهد نصب کردن فلترهای دیگر در شهر کابل می باشیم.»

موصوف خاطر نشان کرد که این اداره در همکاری با اداره های ذیربط، از طریق یک برنامه بزرگ تلاش دارد که آلودگی هوا در شهر کابل، تا چهل درصد کاهش پیدا کند.

او بدون ارایه جزییات در مورد این برنامه و زمان عملی شدن آن، گفت که حکومت باید تلاش کند و برنامه ای را ترتیب دهد تا شهریان کابل، در عوض مواد سوخت دودزا، از گاز مایع و برق استفاده کنند.

این در حالی است که از مدتی به اینسو، پرچوی های برق در شهر کابل بیشتر شده و مسئولان برشنا شرکت گفته اند که مشکل کمبود برق در کابل، در زمستان امسال رفع شده نمی تواند.  

به گفته رئیس صحت محیطی و محیط زیست شاروالی، برای جلوگیری از آلودگی هوا، نیاز است که شهر کابل وسعت داده شود و مردم برای پاک نگهداشتن محیط زیست خود کار کنند.

انجنیر حسن غلامی بر نقش رسانه ها در جلوگیری از این مشکل تاکید نموده، گفت: «رسانه های ۹۹ فیصد رویدادهای سیاسی را پوشش می دهند، مگر به محیط زیست کمتر توجه می کنند، رسانه ها باید برای محیط زیست مردم یک برنامه داشته باشند و اطلاع رسانی کنند؛ تا مردم از خطرات محیط زیست آگاه شوند.»

پژواک با تلاش های زیاد موفق به برقرار کردن تماس با اداره ملی حفاظت از محیط زیست کشور نشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement